Mníchov 18. decembra 2017 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Ronald Zak)

Vzťahy medzi Ruskom a USA dosiahli takú úroveň napätia, že riziko konfliktu medzi nimi na Blízkom Východe, na Ukrajine alebo vo Východnej Ázii už je “neznesiteľne nebezpečné”. V interview pre noviny Münchner Merkur o tom hovoril predeseda Mníchovskej konferencie o bezpečnosti Wolfgang Ischinger.
Na snímke Wolfgang Ischinger

“Z geostrategického hľadiska je situácia nebezpečnejšia ako v akomkoľvek inom období po skončení studenej vojny. Máme šťastie, že doteraz nedošlo k nebezpečnému vyostreniu konfliktu zrážkou medzi americkými a ruskými loďami alebo lietadlami,” povedal a dodal, že úroveň dôvery medzi Pentagonom a ruským vojenským vedením dosiahla bod mrazu.
Ischinger vyjadril obavy ohľadom osudu zmluvy o likvidácii rakiet krátkeho a stredného doletu, podpísané ZSSR a USA v roku 1987. Podľa jeho slov, či bude zrušený, nastane situácia, pri ktorej už nebude žiadna kontrola jadrových zbraní. To by bola katastrofa, zdôrazňuje nemecký diplomat.
Uviedol, že absencia dôvery sa prejavila už za prezidentovania Baracka Obamu, ktorý počas jedného zo svojich vystúpení nazval Rusko regionálnou veľmocou. “Myslím, že to veľmi urazilo Putina. A dokážem si predstaviť, že sa potom chcel postarať o to, aby podobné slová sa vo Washingtone už nikdy neopakovali,” vysvetlil Ischinger.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.