Berlín, 25. februára 2018 (HSP/Foto: Facebook)

Novinár z Nemecka Hajo Seppelt, ktorý nakrútil film o dopingu v Rusku, podozrieva lyžiarov z Nórska, že užívali anaboliká, čo kryli akože liekom proti astme. 
Na snímke novinár Hajo Seppelt

Existujúci antidopingový systém vraj umožňuje nórskym športovcom bez upovedomenia kontrolných orgánov užívať preparáty na astmu, ktoré majú anabolické vlastnosti, píšu Deutsche Welle
Ukazuje sa, že lyžiari, ktorí užívali dané preparáty, sú prakticky v každom národnom týme – u vytrvalostných športovcov sa veľakrát môže objaviť tzv. astma fyzického vypätia. Ak športovci nespotrebúvajú isté objemy liečiva, tak nie sú povinní informovať o tom antidopingové agentúry.
Lenže športovci z Nórska si priniesli na olympiádu 6000 dávok preparátov na astmu, čo je desiatky krát viac, ako iné národné tímy. Nevyhnutnosť takéhoto objemu liečiv spochybňuje Seppelt, ktorý s podporou švédskej televízie SVT nakrútil na túto tému film.
Okrem toho, pred dvomi rokmi sa rozpútal okolo nórskych športovcov škandál kvôli užívaniu preparátov na astmu – pri porušení pravidiel bol prichytený jeden zo svetových lídrov lyžiarskeho športu Martin Sundby. Ukázalo sa totiž, že niekoľkonásobne prevyšoval dávky liečiva na astmu.
Športový arbitrážny súd vtedy dospel k názoru, že Nór to urobil neúmyselne a Sundby to musel odbaviť len ľahučkou dvojmesačnou diskvalifikáciou a stratou dvoch víťazstiev na etapách Svetového pohára. Na ZOH v Pjongčangu u nórsky športovec vyhral jednu striebornú a dve zlaté medaily.
Seppelt, vo filme o nórskych lyžiaroch, sa odvoláva na výskum dánskych vedcov, ktorí potvrdzujú anabolický vplyv niektorých protiastmatických preparátov na ľudský organizmus. „Je to zjavná cestička pre ľudí, ktorí chcú používať doping,“ tvrdí novinár. Uvedomme si, že 13 z 37 medailí je na štíte nórskych lyžiarov.