Fulda 25. septembra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Alessandra Tarantino)
 
Nemeckú katolícku cirkev vyzývajú, aby ponúkla odškodné obetiam sexuálneho zneužívania kňazmi. Biskupi sa v utorok zároveň chystajú na celoštátnej konferencii oficiálne zverejniť šokujúcu správu o tejto téme, píše agentúra DPA.

Ilustračné foto

“Stále je to otvorená rana,” povedal v utorok pre stanicu ZDF Johannes-Wilhelm Rörig, vládny predstaviteľ zodpovedný za otázky sexuálneho zneužívania detí.
Katolícka cirkev sa borí s dôsledkami správy, ktorú si sama objednala u odborníkov z troch univerzít. V správe, ktorá unikla do médií už skôr, sa uvádza, že kňazi zapletení do zneužívania chlapcov neboli nikdy potrestaní, ani nadriadenými.
Správa unikla do popredných nemeckých magazínov Der Spiegel a Die Zeit začiatkom tohto mesiaca, pred jej oficiálnym predložením na spomínanej konferencii.
V správe o sexuálnom zneužívaní v katolíckej cirkvi v Nemecku sa podrobne opisuje 3677 prípadov zneužívania kňazmi v rokoch 1946-2014. Zneužívania sa dopustila 1670 kňazov, teda 4,4 percenta katolíckych duchovných.
Kardinál Reinhard Marx, ktorý je predsedom Konferencie biskupov Nemecka v meste Fulda v strednej časti krajiny, v pondelok vyhlásil, že cirkev sa vzhľadom na obvinenia zo zneužívania ocitla v “rozhodujúcom, zlomovom bode”.
Správu vypracovali tri univerzity: v Giessene, Heidelbergu a Mannheime. V jej závere sa podľa magazínov Der Spiegel a Die Zeit uvádza, že vyše polovica obetí bola vo veku 13 rokov a menej a väčšinou išlo o chlapcov. Každý šiesty prípad sa týkal znásilnenia. Okolo 969 obetí zneužívania boli miništranti, dodáva Die Zeit. V dokumente sa tiež píše, že skutočné počty obetí sú pravdepodobne oveľa vyššie.
 
Príspevok Nemeckú katolícku cirkev vyzývajú na odškodnenie obetí. Biskupi predložia správu zobrazený najskôr Hlavné správy.