Berlín 10.augusta 2018 (HSP/Sputnik/Foto:flickr)
 

Dopad ruského potravinového embarga na úroveň produkcie, príjmov a tržných cien v poľnohospodárskom odvetví Nemecka je hodnotený ako veľmi obmedzený. Sputniku to oznámilo Ministerstvo výživy a poľnohospodárstva Nemecka (BMEL).

Ilustračné foto

„Podľa modelových výpočtov príjmy v lete 2015 dočasne poklesli kvôli embargu maximálne o 0,3 % v oblasti poľnohospodárstva a maximálne o 0,4 % v potravinárskom priemysle. Od tej doby tento efekt ešte viac oslaboval,” uvádza tlačová služba ministerstva vo svojej reakcii na otázku agentúry.
Úrady poukázali na to, že obchod s tovarom v poľnohospodársko-potravinárskej oblasti medzi Ruskom a Nemeckom oslabil ešte pred zavedením potravinového embarga, a to v auguste 2014 z dôvodu rôznych veterinárnych a právnych opatrení, ktoré Rusko prijalo. Ministerstvo dodalo, že zníženie obratu poľnohospodárskych výrobkov medzi oboma krajinami sa podarilo kompenzovať preorientovaním na iné trhy.
Už skôr zástupcovia zahraničných podnikov uviedli, že potravinové embargo zo strany Ruska zhoršilo hospodársku situáciu výrobcov mliečnych výrobkov vo Francúzsku a ďalších krajín, a tiež viedlo k poklesu cien bravčového mäsa v Belgicku.
 

Príspevok Nemecko zhodnotilo vplyv ruského potravinového embarga zobrazený najskôr Hlavné správy.