Essen 12. marca (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Bernd Thissen/dpa via AP)

Jedného z dvoch zadržaných mužov v súvislosti s teroristickou hrozbou v meste Essen na západe Nemecka ešte v sobotu večer po vypočutí prepustili. Oznámila to dnes tamojšia polícia

Ilustračné foto

Druhého z dvojice stále vypočúva polícia a preveruje predmety zhabané z jeho bytu, dodali vyšetrovatelia bez uvedenia bližších podrobností.

Polícia neuviedla ani to, akým spôsobom by mala táto dvojica súvisieť s údajným plánovaným teroristickým útokom na nákupné stredisko v Essene. Tento objekt v sobotu polícia na celý deň zatvorila. Existovali totiž náznaky, že stredisko, ktoré sa nachádza v blízkosti centra mesta, sa stane terčom útoku teroristov.

Za týmto plánom – útočiť v Essene – má podľa vyšetrovateľov stáť Nemec, ktorý bol v Sýrii na výcviku u džihádistickej skupiny Islamský štát (IS).

Bezpečnostné zložky pre agentúru DPA uviedli, že tento muž elektronicky komunikoval s viacerými osobami z Essenu, aby dohodol realizáciu tohto útoku.

Množstvo policajtov zo spolkovej krajiny Severné Porýnie-Vestfálsko – nasadených na sobotu do tejto regionálnej metropoly – medzičasom z Essenu odvolali.

Veľké nákupné centrum na námestí Limbecker Platz bolo v sobotu z dôvodu teroristickej hrozby celý deň zatvorené. V nedeľu nebýva toto zariadenie pre verejnosť, v súlade so svojím prevádzkovým poriadkom, otvorené pravidelne.

Nemecko sa v priebehu minulého roka stalo pre džihádistov zo skupiny Islamský štát (IS) významnejším cieľom ako predtým, vyplýva z nedávneho vyjadrenia najvyššieho predstaviteľa nemeckého Spolkového úradu pre ochranu ústavy (BfV) Hansa-Georga Maassena.

Podľa neho sa Nemecko pri výbere cieľov IS posunulo podstatne vyššie. Ohrozenie krajiny zostáva naďalej vysoké.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.