Berlín 7. apríla 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-/Wolfgang Kumm)

Nemecký minister vnútra Thomas de Maiziere dnes oznámil spustenie procesu, ktorého cieľom je zastavenie financovania ultrapravicovej Národnodemokratickej strany (NPD)

Na snímke nemecký minister vnútra Thomas de Maiziere

Financovanie NPD je “priamou investíciou štátu do ultrapravicového buričstva”, uviedol Maas po zverejnení vyhlásenia o úsilí zastaviť financovanie NPD s tým, že celý proces by mal byť zavŕšený do konca tohto roka.

Za zastavenie štátneho financovania NPD, ktoré si vyžaduje novelizáciu nemeckej ústavy, budú musieť hlasovať dve tretiny poslancov oboch komôr parlamentu – Spolkovej rady (Bundesrat) i Spolkového snemu (Bundestag).

Spolkový ústavný súd vo verdikte zverejnenom 17. januára označil NPD za protiústavnú, avšak zamietol navrhovaný zákaz strany, pretože podľa jeho názoru nie je skutočne nebezpečná pre demokratické zriadenie. Súd však nevylúčil možnosť odstaviť NPD od štátnej podpory.

NPD vznikla v roku 1964 a má približne 5200 členov. Jej bašty sa nachádzajú na východe Nemecka, predovšetkým v Sasku. Strana je neslávne známa šírením antisemitizmu a rasovej neznášanlivosti, ako aj glorifikáciou vodcov nacistického Nemecka a zľahčovaním ich zločinov. Viacero predstaviteľov NPD vrátane jej bývalého predsedu Uda Pastörsa bolo odsúdených za podnecovanie rasovej nenávisti.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.