Berlín 2. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/Bernd Thissen/dpa via AP)

Nemecká vláda vyzvala zástupcu vietnamskej tajnej služby na veľvyslanectve v Berlíne, aby opustil územie Nemecka v súvislosti s prípadom bývalého funkcionára komunistickej strany Vietnamu, ktorý sa údajne stal obeťou únosu. Hovorca nemeckého ministerstva zahraničných vecí dnes uviedol, že agent má na odchod 48 hodín, pričom tiež odsúdil “konanie vietnamských štátnych miest”.
Ilustračné foto

Berlínska polícia a prokuratúra preverujú správy o únose 51-ročného Trinh Xuan Thanha, vietnamského obchodníka a bývalého komunistického funkcionára, ktorý v Nemecku požiadal o azyl. K incidentu malo dôjsť 23. júla v berlínskej časti Tiergarten, kde údajne Thanha spolu s ďalšou osobou vtiahli do auta.
Vietnam už dávnejšie vyhlásil po tomto mužovi medzinárodné pátranie v súvislosti s obvinením, že spôsobil straty vo výške 125 miliónov eur, keď zastával vedúcu funkciu v štátnom ropnom a plynárenskom podniku. Vietnamská polícia oznámila, že Thanh bol v pondelok zadržaný priamo vo Vietname po tom, ako sa sám prihlásil.
Nemecká vláda si v utorok predvolala vietnamského veľvyslanca v Berlíne a oznámila, že si vyhradzuje právo na vyvodenie ďalších dôsledkov.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.