Berlín 16. júla 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Seth Wenig)
 
Nemecký minister zahraničia Heiko Maas sa podelil o svoje očakávania týkajúce sa stretnutia ruského prezidenta Vladimira Putina s americkým prezidentom Donaldom Trumpom. O tejto skutočnosti prehovoril v rozhovore pre denník Bild am Sonntag, ktorého príspevok bol v noci na nedeľu uverejnený na Twitteri. Informoval o tom portál RBK.

Na snímke nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas

Maas varoval Trumpa pred nebezpečenstvom dohôd s ruským lídrom. “Jednostranné dohody na úkor vlastných partnerov uškodia nakoniec samotným USA,” vyhlásil minister.
Dodal, že Berlín vníma pozitívne dialóg medzi Ruskom a USA a dúfa, že samit povzbudí jadrové odzbrojenie. “Vždy sme hovorili o tom, že potrebujeme dialóg s Ruskom. Preto majú rokovania Washingtonu a Moskvy kladný význam,” vysvetlil minister.
Nemecká kancelárka Angela Merkelová 11. júla okomentovala výrok amerického prezidenta Trumpa. Ten sa týkal toho, že Berlín sa kvôli podpore projektu Severný prúd 2 nachádza pod úplnou kontrolou Ruska. “Sama som zažila obdobie, kedy bola časť Nemecka kontrolovaná Sovietskym zväzom. Som rada, že dnes sme jednotná a slobodná krajina. Preto môžeme povedať, že vykonávame samostatnú politiku a prijímame samostatné rozhodnutia,” nesúhlasila Merkelová s americkým prezidentom.
Rokovanie Putina a Trumpa sa bude konať v Helsinkách v pondelok 16. júla. Schôdzka prebehne v Prezidentskom paláci. Organizátori vyhradili prezidentom celkom 3 hodiny 15 minút. Pred rokom sa predstavitelia štátov prvýkrát stretli v Hamburgu počas mítingu G20 a potom sa krátko porozprávali vo Vietname na samite APEC.
 
Príspevok Nemecko varovalo Trumpa pred dohodami s Putinom zobrazený najskôr Hlavné správy.