Karlsruhe 10. marca 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)

Spolkový ústavný súd odmietol zablokovať volebné aktivity predstaviteľov Turecka na území Nemecka, informovali dnes miestne médiá

Na ústavný súd so sídlom v Karlsruhe sa s príslušnou žiadosťou obrátil sťažovateľ, ktorého totožnosť nebola zverejnená. Namietal, že volebné aktivity tureckých činiteľov obmedzujú práva nemeckej vlády.

Na snímke turecký prezident Recep Tayyip Erdogan

Ústavní sudcovia pripustili, že predstavitelia Turecka v princípe nemajú právo vykonávať svoje oficiálne aktivity na území Nemecka. Sťažovateľ však podľa nich dostatočne nevysvetlil, akým spôsobom by boli porušené jeho základné práva, ak by nemecká vláda voči vystúpeniam tureckých politikov nezakročila, uvádza sa v dnešnom vyhlásení súdu. Ten sa preto sťažnosťou ďalej nezaoberal.

Rozhodnutie prichádza v čase vyostreného napätia medzi Berlínom a Ankarou. Vyvolala ho skutočnosť, že viaceré nemecké mestá v dobe nepovolili vystúpenia predstaviteľov tureckej vlády na volebných zhromaždeniach tureckej menšiny v Nemecku.

Zmienené zhromaždenia sa mali konať na podporu aprílového referenda o ústavných zmenách, ktoré má potvrdiť rozšírenie právomoci prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Zúčastniť sa ho môže aj približne 1,4 milióna z takmer troch miliónov Turkov žijúcich v Nemecku.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.