Berlín 22. februára 2018 (HSP/Foto:Facebook)

Americké ministerstvo obchodu sa predviedlo, že USA v ekonomických otázkach nemajú ani spojencov, ani protivníkov. Majú len vlastné záujmy.
Ilustračné foto

Ministerstvo totiž navrhlo prezidentovi Donaldovi Trumpovi zaviesť clá na zahraničných dodávateľov hliníku a ocele. Import tejto produkcie vraj dosiahol také rozmery, že „hrozí zničiť národnú bezpečnosť“, porátali si americké úrady.
Variantmi riešenia sú clá vo výške 53 % na dodávky ocele z Ruska, Číny, Indie, Brazílie a ešte z ôsmich neeurópskych štátov. Alebo 24-percentné, ale plošne na všetky štáty sveta.
V prípade hliníka je návrhov ešte viac, vrátane do 86 percentnej kvóty z minuloročného exportu do USA.
Takýto obrat vyvolal negatívnu reakciu v Nemecku, mimochodom v poradí 7. štátu sveta vo výrobe oceli. V SRN považujú možné zavedenie ciel za hrozbu normám WTO a spravodlivého trhového obchodu. Z úst expertov už zaznel aj pojem – „trestné tarify“.
Pochopiť logiku USA je tu jednoduchšie, ako logiku Nemecka. Američania vidia len svoj záujem a tak konajú ako chcú bez obzerania sa na kohokoľvek. Ich opatrenia sú nasmerované na zníženie závislosti USA na dovoze ocele a hliníka a na stimuláciu vlastnej výroby. Nemecko zase volá po celosvetovej spravodlivosti, po obchode podľa pravidiel WTO a bez potláčania záujmov ktorejkoľvek strany. Preto nechápe, ako môže byť „nejaký export“ (v tomto prípade ocele) hrozbou pre „národnú bezpečnosť“.
Lenže ak ide o zjemnenie sankcií voči Rusku, tak „maska ochrancu voľného obchodu“ je v momente preč. Ministrovi zahraničia Sigmarovi Gabrielovi stačilo len zakoktať o postupnom odstraňovaní sankcií voči Rusku, v momente sa ocitol pod paľbou kritiky nemeckých politikov.
Zdá sa, že nie všetci si pamätajú zlaté pravidlo: správať sa k iným tak, ako si želám, aby sa iní správali voči mne.
Podľa ria.ru, srspol.sk

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.