Berlín 12. januára 2017 (HSP/Foto:TASR/AP-Hans Edinger)

Nemecko potichu, pomaly, ale isto sprísňujú podmienky príjmu a pobytu prisťahovalcov – a to nielen z Blízkeho východu alebo Afriky, ale aj z iných členských štátov Európskej únii. Napríklad tak trochu „priškrtilo“ vyplácanie sociálnych príspevkov…

Ilustračné foto

Odteraz si prisťahovalci dlho počkajú, kým dostanú sociálny príspevok. Kým ešte prednedávnom prisťahovalci z EÚ mali v Nemecku nárok na sociálne príspevky už po šiestich mesiacoch pobytu v krajine, v súčasnosti je to už úplne iné kafé. Pred pár týždňami nemecká vláda prijala zákon, podľa ktorého budú musieť prisťahovalci z EÚ čakať na podobné príspevky až päť rokov. Je to, musíme súhlasiť, citeľný rozdiel…

V Nemecku silnejú hlasy žiadajúce obmedziť ako samotný príjem prisťahovalcov, tak aj ich „kŕmenie“. Vláda nemôže vylúčiť sociálne vzbury domáceho obyvateľstva a musí reagovať. Preto trochu sprísňuje podmienky príjmu prisťahovalcov a ich pobytu v krajine. Nemecko má dosť silné postavenie v EÚ a preto svoje kroky veľmi nemusí konzultovať s „partagenosse v únii“ a bezproblémovo svoje domáce problémy rieši bez toho, aby sa obzeralo na iných, čakalo na ich povolenie alebo vôbec by nemeckú vládu zaujímala mienka ostatných členských krajín. Rozhodla sa trochu škrtiť – tak škrtí a značné ďalej od úst prisťahovalcov posunulo „misku so sociálnymi dávkami“ – odteraz si na ne prisťahovalci počkajú až 5 rokov.

Nemecké média v tejto súvislosti pripomínajú, že koncom minulého roka nemecký Spolkový snem schválil zákon, ktorý striktne zakazuje, aby prisťahovalci z iných členských krajín únie mohli požiadať o sociálne príspevky skôr ako po piatich rokoch. Komentujú, že schválením tohto zákona nemecká vláda zjavne a výrazné zníži prístup občanov Európskej únie k svojmu  sociálnemu systému.

Nemecké vedenie to podložilo celkom logickými argumentmi: Nemci nechcú, aby do ich krajiny prichádzali občania druhých krajín EÚ za vyššími sociálnymi dávkami. Príspevky už nedostane kadekto a len tak, ale iba ten, kto v krajine žije, pracuje a – čo je podstatné – platí dane. Nemecké média pripomínajú, že ešte pred polrokom v Nemecku poberalo rôzne druhy sociálnej pomoci až 450 tisíc ľudí zo všetkých ostatných 27 krajín Európskej únie. Tieto čísla svedčia, že len 12% prisťahovalcov z EÚ dostávalo pomoc zo sociálneho systému krajiny, pričom značná ich časť – okolo 135 tisíc osôb pochádzala z Bulharska a Rumunska.

Čo sa zmenilo? Pomerne veľa. Odteraz, ak do Nemecka príde občan inej krajiny EÚ a nebude mať prácu – nebude dostávať ani sociálne príspevky od štátu a nárok na ne získa až po piatich rokoch. Poslanci nemeckého parlamentu tento zákon odklepli s tým, že predtým mnohí občania EÚ využívali a zneužívali nemecký sociálny systém: mnohí predtým nikdy nepracovali a do Nemecka prišli iba preto, aby dostávali štedré sociálne príspevky. Odteraz majú podobnú pomoc vyhľadávať iba vo svojej domovskej krajine.

Ministerka práce Andrea Nahlesová takto komentovala tieto novinky: „Je to logicky, že  každý, kto žije v Nemecku, pracuje tu a platí dane, bezpochyby má nárok na príspevky a môže využívať náš sociálny systém. Ale iní nemôžu. Pre tých, ktorí tu nikdy nepracovali a spoliehajú sa len na štátnu finančnú pomoc, aby prežili, platí zásada, že majú hľadať obživu a poberať príspevky doma – vo svojom štáte.“

Samozrejme, nemecká vláda nemieni úplne nechať prisťahovalcov na pospas – aj preto, že mnohí nepoznajú presne nemecké zákony a nevedia, čo si môžu dovoliť a čo nie. Preto podobným prisťahovalcom Nemecko poskytne pomoc, ale iba jednorazovú: dostanú finančnú podporu – avšak iba na obdobie jedného mesiaca. Potom budú mať na výber: zaplatia si ubytovanie a budú čakať na zázrak alebo dokážu získať zamestnanie alebo aspoň budú mať peniaze na spiatočnú cestu domov.

Eugen Rusnák