Berlín 21. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/German police)

Nemecký Spolkový kriminálny úrad (BKA) vypísal odmenu vo výške 100.000 eur za informácie vedúce k zadržaniu muža hľadaného v súvislosti s pondelňajším útokom kamiónom na vianočných trhoch v Berlíne.

Na snímke plagát ponúkajúci odmenu za chytenie Tunisana Anisa Amriho, ktorého hľadá nemecká polícia v súvislosti s útokom Na snímke plagát ponúkajúci odmenu za chytenie Tunisana Anisa Amriho, ktorého hľadá nemecká polícia v súvislosti s útokom

Hľadaným je 24-ročný Tunisan Anis Amri, ktorý je vysoký 178 centimetrov, váži približne 75 kilogramov, má čierne vlasy a hnedé oči. Úrad tiež varoval, že podozrivý môže byť “ozbrojený a nebezpečný”.

Podľa európskeho zatykača, ktorý ma k dispozícii agentúra AP, sa Amri narodil v meste Ghaza. Používa aj viacero prezývok, z ktorých mnohé sú iba obmenou tohto mena. Podozrivý má okrem tuniského aj egyptské a libanonské občianstvo.

Nemecké úrady požiadali verejnosť o poskytnutie akýchkoľvek informácií o tejto osobe. Amri požiadal v Nemecku o azyl, úrady ju však odmietli ešte v júli. Pre chýbajúce doklady z tuniskej strany sa proces jeho deportácie dosiaľ nezačal.

Muža s dokladmi na meno Anis Amri vyšetrovatelia zatiaľ považujú za hlavného podozrivého v prípade útoku kamiónom, pri ktorom v pondelok v Berlíne zomrelo 12 ľudí a 48 utrpelo zranenia. Berlínske zdravotnícke zdroje dnes informovali, že 12 zranených sa nachádza v nemocnici s veľmi vážnymi zraneniami. Niekoľko z nich je stále v kritickom stave.

Berlínčania si spoločne s utečencami uctili spevom pamiatku obetí

Obyvatelia Berlína si dnes spoločne s utečencami na krátkom hudobnom koncerte uctili pamiatku obetí útoku a prejavili solidaritu s pozostalými.

Zbor Pamätného kostola cisára Viliama I. a berlínsky zbor Begegnungschor, v ktorých pôsobia Berlínčania aj miestni utečenci, spievali dnes spoločne na námestí neďaleko pamätného kostola, kde došlo k útoku, pri ktorom neznámy útočník vošiel kamiónom na vianočný trh a zabil 12 ľudí.

Koncert zorganizovalo občianske hnutie Avaaz. Podľa slov organizátorov na ňom vystúpilo približne 200 ľudí. Zbory odspievali hity ako Shine a light, We are the world, či Silent night.