Berlín 11. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Markus Schreiber)

Nemecká vláda považuje snahy Katalánska o nezávislosť za vnútornú záležitosť Španielska a nebude do toho zasahovať
Vyhlásenie nezávislosti Katalánska by bolo nelegálne a nedočkalo by sa od Nemecka žiadneho uznania, uviedla dnes Ulrike Demmerová, hovorkyňa nemeckej kancelárky Angely Merkelovej.
Na snímke Angela Merkelová

Na otázku, či by Nemecko pomohlo pri vyjednávaní medzi Španielskom a Katalánskom, odpovedala novinárom v Berlíne, že nemecká vláda považuje snahy Katalánska o nezávislosť za vnútornú záležitosť Španielska a Nemecko nebude do toho zasahovať.
Podľa Demmerovej je dôležité, aby zostala zachovaná jednota Španielska a aby sa garantovali práva všetkých Španielov.
Španielsky premiér Mariano Rajoy dnes požiadal katalánskeho lídra Carlesa Puigdemonta, aby objasnil, či oficiálne vyhlásil alebo nevyhlásil nezávislosť Katalánska.
Toto vysvetlenie je podľa Rajoya potrebné predtým, ako španielska vláda prijme ďalšie opatrenia.
Predseda katalánskej vlády Puigdemont v utorok pred regionálnym parlamentom v Barcelone vyhlásil, že Katalánci v referende získali právo na nezávislosť, a aj podpísal deklaráciu o zvrchovanosti. Dodal však, že implementácia výsledku referenda sa o niekoľko týždňov odkladá, aby vznikol priestor pre rokovania s Madridom.

Európska únia stojí v otázke Katalánska pevne pri španielskom premiérovi
Európska komisia (EK) dnes uviedla, že stojí pevne za premiérom Rajoyom pri tom, ako zvláda záležitosť nezávislosti Katalánska.
Podpredseda EK Valdis Dombrovskis konštatoval, že “komisia pozorne sleduje situáciu v Španielsku a opakuje svoju skoršiu výzvu na plné rešpektovanie španielskeho ústavného poriadku” a podporuje snahy o zaistenie jednoty.
Uviedol, že eurokomisári dnes krátko prediskutovali vývoj v Španielsku. Agentúra AP pripomína, že katalánske úrady sa obrátili na EK, aby pomohli so sprostredkovaním s Madridom, ale Rajoy pomoc Európskej únie nežiadal.