Berlín/Paríž 21. marca 2018 (HSP/Foto:TASR/AP-Francois Mori)
 
Nemecko a ďalšie krajiny zatiaľ nedali súhlas k plánom francúzskeho prezidenta na zmeny v eurozóne. Emmanuel Macron sľúbil niekoľko zásadných vecí, ktoré sa mu doma podarilo presadiť, no snahy reformovať Európu sa zasekli, informovalo Ihned.cz

Na snímke francúzsky prezident Emmanuel Macron

Macron po nedávnej schôdzi s Merkelovou prehlásil, že do júna predložia jasný a ambiciózny plán, ako by sa mala eurozóna zmeniť. Táto spoločná iniciatíva má byť však podľa pôvodného harmonogramu hotová už tento piatok.
Dôvodom predĺženia je aj to, že sa v Nemecku pretiahlo zostavovanie novej vlády. Okrem toho tiež Nemci s mnohými francúzskymi plánmi nesúhlasia. Francúzsky prezident napríklad navrhol spoočný rozpočet pre štáty platiace eurom a tiež chce, aby naň dohliadal spoločný minister financií.
“Nezhodneme se na všetkom. Ale Nemecko a Francúzsko už toho spoločne veľa dosiahli a sme odhodlaní urobiť to znovu,” prehlásila kancelárka.
Veľká koalícia Nemecka súhlasí s tým, aby štáty s eurom mohli dostať z európskeho rozpočtu pomoc v prípade, že ich zasiahne náhla ekonomická kríza, ale tiež je Berlín opatrný voči návrhom, ktoré by znamenali, že by krajiny eurozóny ručili spoločne za štátne dlhy alebo za zlé úvery v bankách. Nemci tak trvajú na tom, že ďalšia integrácia v eurozóne môže nastať až potom, čo ich členovia pohnú s ich vlastnými problémami. Ide napríklad o zlé úvery, ktoré ťažia hlavne talianske banky.
Nemci majú v tomto podporu Holanďanov, Fínov a tiež pobaltských štátov. Tieto krajiny tiež chcú, aby ďalšie integrácie predchádzali reformy v slabších štátoch. Macron sa už do niekoľkých zmien pustil, no otázkou zostáva, ako sa zachová nová talianska vláda, na ktorej môžu mať po nedávnych voľbách rozhodujúci vplyv populistické strany, ktoré chcú niektoré reformy zrušiť a majú v pláne zvýšiť štátne výdavky.
Ďalšia integrácia tak nastane, aj keď nebude tak ďalekosiahla ako si predstavoval Macron. O tom, kam by mala smerovať, budú jednať lídri štátov eurozóny v piatok na summite v Bruseli.
 
Príspevok Nemecko nedá Macronovi súhlas ku zásadným zmenám eurozóny zobrazený najskôr Hlavné správy.