Linec 14. februára 2018 (HSP/kath.net/jg/Foto:TASR/AP-Shawn Pogatchnik)

Katolícke noviny Lineckej diecézy KirchenZeitung informujú o cirkevnom žehnaní aj homosexuálnych párov na dvoch farách v čase sv. Valentína.
Ilustračné foto

„Využiť môžu ponuku milujúci sa vo všetkých životných situáciách – aj páry lesieb a gejov,“ uvádza sa v informácii Farnosti sv. Františka vo Welse. Homosexuáli toto žehnanie podľa správy však sotva využívajú. Farská asistentka  Irmgard Lehnerová vidí príčinu v tom, „že je pre nich stále ešte tabu ukazovať sa na verejnosti“.
„V mojom bohoslužobnom spoločenstve sú aj homosexuáli. Mnohí z nich však v kontaktoch s katolíckou cirkvou prežili zranenia a urážky a preto si kladú otázku, či je pre nich miesto v cirkvi. Vo Farnosti sv. Františka sa majú všetci cítiť vítaní. Boh je láska. Tu nesmú byť nijaké obmedzenia,“ citujú noviny slová farskej asistentky.
Diecézna komisia pre pastoráciu homosexuálov si želá „viac otvorenosti“. Je toho názoru, že „homosexuálne vzťahy sú Bohom požehnané.“
„Bolo by pekné, keby oveľa viac duchovných pastierov a pastierok urobilo zreteľné znamenie otvorenosti, aby jasne signalizovali, že láska dvoch rovnoprávnych ľudí je Bohom chcená a tým aj požehnaná,“ citujú noviny stanovisko komisie.
Franz Harant, duchovný pastier pre manželstvá a rodiny Lineckej diecézy to vidí podľa tejto správy podobne: „Všetkým dostupné požehnanie sa bude udeľovať každému. Tu my nemáme čo zakazovať,“ cituje ho Kirchen-Zeitung vzhľadom na homosexuálne páry. Harant sa odvoláva na pápeža Františka, ktorý v „Amoris laetitia“ (AL) zdôraznil, že „každá osoba, nezávisle od svojej sexuálnej orientácie, musí byť rešpektovaná vo svojej dôstojnosti a prijatá s úctou“, ako sa uvádza v správe. KirchenZeitung sa tu očividne odvoláva na AL 250. Tento odsek vyzýva ľuďom s homosexuálnymi tendenciami „zabezpečiť ohľaduplné sprevádzanie, aby tí, ktorí prejavujú homosexuálnu náklonnosť, mohli prijať pomoc potrebnú na pochopenie a plné uskutočnenie Božej vôle vo svojom živote“.
V ďalšom odseku pápež odmieta všetky pokusy o analógie s rodinami: „Neexistuje nijaký základ pre pripodobňovanie alebo vytváranie analógií ani vzdialených, medzi homosexuálnymi zväzkami a Božím plánom týkajúcim sa manželstva a rodiny“ (AL 251).

KirchenZeitung pod titulkom „Objavovať nové“ poukazujú na žehnanie párov na sv. Valentína a píšu: „Niektoré farnosti v Hornom Rakúsku pozývajú na bohoslužby a pobožnosti žehnania pre homosexuálne páry“

KirchenZeitung sú oficiálne katolícke noviny Lineckej diecézy.