Nemecko má najlepšie ponorky na svete … ale žiadna z nich nefunguje

Berlín 18. decembra 2017 (HSP/Foto: TASR/AP- Jo Jung-ho, Yonhap)

Nemecko je skutočne bez celej flotily svojich ponoriek a ani v ďalších mesiacoch sa neočakáva, že by mala nejakú získať, pretože buď sú v procese údržby alebo nutne potrebujú opraviť
Ilustračné foto

Nemecké námorníctvo sa svojho času mohlo pochváliť vlastnením špičkových ponoriek typu 212A vybavených vodíkovými palivovými článkami, ktoré im umožňovali byť ponorené aj viac ako dva týždne bez vynorenia, čo bola jasná prednosť pred väčšinou dieselových ponoriek schopných ponoriť sa len na pár dní.
Podľa nemeckej televízie ARD, armáda nedávno priznala, že všetkých jej šesť špičkových ponoriek je nečinných. Tá posledná činná pod označením U-35 bola vážne poškodená na kormidle po zasiahnutí skaly počas potápačského manévru pri nórskom pobreží, a tak musela byť dopravená testovacou loďou Helmsand do severonemeckého prístavu Kiel.
Najskôr bude možné použiť jednu z ponoriek ako plne funkčnú až po úspešnom absolvovaní všetkých príslušných skúšok až v máji roku 2018. Dve ponorky sú totiž v plánovanej údržbe a ich uvedenie do prevádzky by malo nastať až v druhej polovici roka 2018, ďalšie dve sú poškodené a naliehavo potrebujú opravu bez predpokladaného času dokončenia.
“To je skutočná katastrofa pro námorníctvo,” skonštatoval člen nemeckej parlamentnej komisie pre obranu Hans-Peter Bartels ARD, pretože podmorské operácie boli jednou zo “špičkových schopností” Nemecka. “Myslím, že je to prvýkrát v histórii, že žiadna ponorka nebude funkčná po celé mesiace,” dodal.
Bartels to dáva za vinu hlavne nedostatkom náhradných dielov pre ponorky a vládnym škrtom v rozpočte na obranu. Vysvetlil, že po skončení studenej vojny sa nemecké úrady rozhodli vzdať sa skladovania náhradných dielov kvôli vysokým nákladom a namiesto toho sa rozhodli objednať nové až po vyskytnutí sa istých potrebných opráv. Ani samotná ponorka 212A nie je lacná, má hodnotu približne 400 miliónov eur.
Bartels však dodal, že trend sa už zlepšuje a vláda je opäť pripravená vynaložiť finančné prostriedky na vojenské potreby, ale “bude to trvať roky”, kým sa ukážu skutočné výsledky nového prístupu.
Pravda je aj taká, že keby sa Nemecku podarilo vrátiť všetky svoje ponorky späť do akcie, nebude môcť prevádzkovať súčasne všetky. Len tri je možné použiť “na ostro” a ďalšie sú stále súčasťou cvičení spôsobilostí.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)