Berlín 28. novembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Adel Hana)

Štvrtina islamistov, ktorí sa vrátili z oblastí džihádistických bojov do Nemecka, medzičasom spolupracuje s bezpečnostnými orgánmi. S odvolaním sa na štúdiu o motívoch radikalizácie o tom v dnešnom vydaní informuje denník Die Welt

Štúdiu, klasifikovanú ako utajovaný dokument, podľa správy vypracovali Hesenské informačné a kompetenčné centrum proti extrémizmu, Spolkový kriminálny úrad (BKA) a Spolkový úrad na ochranu ústavy (BfV), píše agentúra DPA.

Ilustračné fotoIlustračné foto

V dokumente sa uvádza, že do oblastí vojny v Sýrii a severnom Iraku v posledných rokoch cestovalo z Nemecka viac ako 850 islamistov. Pre štúdiu preskúmali 784 životopisov ľudí vo veku 13 až 62 rokov, ktorí sa tam pridali k teroristickým skupinám. Znova do Nemecka sa medzitým vrátilo 274 z nich.

Takmer polovica z navrátilcov (48 percent) ostáva verná svojmu extrémistickému prostrediu, uviedol Die Welt s odkazom sa na štúdiu. U ôsmich percent úrady predpokladajú “takticky motivovaný návrat, napríklad s cieľom zotaviť sa alebo zadovážiť nové vybavenie alebo peniaze”. Len asi každý desiaty z tých, ktorí odišli, sa dosiaľ vrátil frustrovaný alebo zbavený ilúzií.

Približne tretina z islamistov, ktorí vycestovali, by sa podľa štúdie mala naďalej zdržiavať vo vojnovej zóne. Tretina sa už vrátila, 12 percent z nich je vo väzbe.

Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.