Kiel 23. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)

Nemecké a nórske námorné sily rozšíria svoju vzájomnú spoluprácu; Nórsko si od nemeckej spoločnosti ThyssenKrupp Marine Systems so sídlom v meste Kiel na severe krajiny objednalo štyri ponorky
Dve rovnaké plavidlá si od tohto výrobcu objednalo aj vojenské námorníctvo Nemecka, informuje agentúra DPA.
Ilustračné foto

Spoločný krok predstavili v utorok nemecká ministerka obrany Ursula von der Leyenová a jej nórska rezortná kolegyňa Ine Marie Eriksenová-Söreideová počas spoločnej návštevy námornej základne Eckernförde neďaleko Kielu.
“Toto partnerstvo dláždi cestu k dlhodobej spolupráci v oblasti nových ponoriek, striel a iného vybavenia námorných síl,” vyhlásila nórska ministerka, pričom vyzdvihla spoluprácu oboch krajín ako príkladnú v rámci krajín NATO.
Nórsky parlament schválil nákup ponoriek za 5,2 miliardy dolárov v júni. Škandinávska krajina by ich mala dostať v roku 2025, Nemci o dva roky neskôr. Nemecko momentálne operuje šiestimi ponorkami, ktoré majú základňu v Eckernförde.
Von der Leyenová zároveň ohlásila dotáciu vo výške 260 miliónov eur na modernizáciu predmetnej základne. K súčasným 4000 pracovným miestam pribudne s príchodom nových ponoriek 400 ďalších pozícií, dodala nemecká ministerka.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.