Berlín 27. októbra 2018 (HSP/Foto: TASR/AP-Markus Schreiber)
 
V Nemecku majú zajtra ďalšie voľby do jedného z krajinských parlamentov, tentoraz v Hesensku. Nie je to len drobnosť, môže to byť posledná kvapka do suda zvaného Merkel

Na snímke nemecká kancelárka Angela Merkelová a líderka Kresťanskodemokratickej únie (CDU)

Spolková republika Nemecko sa delí na 16 krajín a voľby do parlamentov týchto jednotlivých krajín, ktoré prebiehajú v rôznych termínoch, vždy indikujú aktuálny stav spoločnosti. Sú to akoby také najlepšie prieskumy verejnej mienky. Globálne sily, ktoré si robia stále nárok Nemecko ovládať, podľa ich výsledkov dirigujú nemeckú politiku.
Ale teraz budú mať ťažké nájsť správnu odpoveď na to, ako voľby dopadnú.
Voľby v Hesensku sa javia napríklad Slovákom ako nepodstatná miestna záležitosť, ale v nemeckých masmédiách vládne názor, že budú kritické. Po voľbách v Bavorsku spred dvoch týždňov, kde sa hlboko prepadli výsledky vládnych strán CDU a SPD, panuje teraz všeobecný názor, že ak voľby v Hesensku dopadnú pre vládne strany podobne zle, môže dôjsť k rozpadu vládnej koalície a potom aj k novým celonemeckým parlamentným voľbám
Dá sa povedať, že dva zle výsledky zo šestnástich veľa neznamenajú, ale to by bol falošný pohľad na situáciu. Pretože: koľko kariet treba zobrať z domčeka karát, aby sa zrútil? Bavorsko bola jedna, Hesensko bude druhá …
Globálni formovači nemeckej politiky to vidia tak, že stroj Merkel proste už nefunguje. Možno predpokladať, že nebudú čakať až do celonemeckých parlamentných volieb, ktoré budú o pár rokov, lebo potom by už bolo neskoro, ale že nefunkčnú morénu vyhodia na smetisko už tento rok.
V strane CDU si Merkelová vybudovala pevnosť a zákopy, presne podľa vzoru totalitných komunistických strán, odkiaľ pochádza. Či sa teda po tomto víkende naozaj zdvihne vlna vnútrostraníckeho odporu dostatočná na to, aby vymenila jej vedenie, to uvidíme v nasledujúce dni a týždne. Jeden zo serióznych odhadov je, že sa zdvihne, že bude rásť a kulminuje napríklad začiatkom decembra, keď bude mať táto strana zjazd. Vymenenie Merkelovej na čele CDU by tiež zrejme viedlo k rozpadu koalície a k pádu vlády. K novým voľbám a novým ľuďom.
Otázka je, či slovenská politika s takým vývojom ráta a ako by naň reagovala. Udalosti v Nemecku môžu byť dynamické a prekonať svojou závažnosťou mnohonásobne taký brexit Británie. Sú slovenské politické strany pripravené prijať a podporiť nových ľudí a nové pomery v Nemecku? Alebo si naozaj všetci myslia, že k takému niečomu nedôjde a nemôže dôjsť? Sú dnešní slovenskí politici hlúpejší, ako komunisti pred rokom 1989?
Opakom dnešnej “globalistickej”, “ľudskoprávnej” a “integračnej” vládnej politiky Európy sú pojmy ako “patriotizmus”, “identita” a “kresťanstvo”. Sú na Slovensku strany, ktoré týmto novým slovám rozumejú a budú si rozumieť aj s novými európskymi silami? Zatiaľ je to len hypotéza, ale keď tie udalosti prídu, bude neskoro sa prispôsobovať a potom naháňať ušlého zajaca na poli.
Udalosti budeme teraz sledovať ešte pozornejšie a budeme vás tak včas informovať, čo sa tam naozaj deje. Nenechajte si to ujsť.
Peter Vanád
 
Príspevok Nemecko: čo sa stane, ak z domčeka z karát vytiahnete jednu či dve karty? zobrazený najskôr Hlavné správy.