Berlín 30. júna 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Jacquelyn Martin)

Nemecko by sa mohlo stať ďalším terčom Washingtonu, ak Spojené štáty a Čína urovnajú svoj obchodný spor a dosiahnu dohodu, varoval popredný nemecký hospodársky inštitút DIW.

Na snímke nemecká kancelárka Angela Merkelová (vľavo) a americký prezident Donald Trump

Americký prezident Donald Trump by najbližšie mohol zamerať svoju pozornosť na Nemecko, keďže obchodný prebytok Berlína s USA v minulosti pravidelne kritizoval, povedal v sobotu (29.6.) prezident DIW Marcel Fratzscher.

“Predvolebný súboj v USA sa začal a americký prezident Trump sa bude snažiť v priebehu nasledujúcich 18 mesiacov kúpiť si hlasy domácich voličov globálnymi konfliktmi,“ povedal pre agentúru DPA.

Trump v sobotu oznámil dohodu s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom o prímerí v obchodnom spore a obnovení rokovaní, počas ktorých nebude zavádzať nové clá na čínsky tovar.

“Nie je absolútne žiadny dôvod myslieť si, že veci sú jasné,” povedal Fratzscher a upozornil, že veľký obchodný prebytok Nemecka ho robí ľahkým terčom pre Trumpa.

Prezident Trump v minulosti opakovane vyhlásil, že obchodné podmienky vo viacerých krajinách sú nespravodlivé voči americkým firmám a daňovým poplatníkom. A zvlášť vyzval najväčšie európske hospodárstvo – Nemecko, aby znížilo svoj obchodný prebytok s USA.

Nemecko zaznamenalo v roku 2018 ďalší rekordný export, už piaty rok po sebe, a to napriek globálnym obchodným sporom.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj