Hamburg/Duisburg 29. decembra (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Peter Steffen/dpa via AP)

Nemeckým úradom bolo už pred nedávnym útokom na vianočný trh v Berlíne známe, že pravdepodobný útočník, Tunisan Anis Amri, používal viac identít

Nemecko Berlín trhy útok Vianoce kostol

Podľa informácií, ktoré získal nemecký spravodajský týždenník Der Spiegel, prokuratúra v Duisburgu začala v apríli 2016 vyšetrovanie voči Amrimu za podvod, pretože počas krátkeho obdobia v novembri predchádzajúceho roka dvakrát požiadal pod rôznymi identitami o sociálne dávky, konkrétne v Emmerichu a Oberhausene. V novembri bolo konanie zastavené, pretože nebolo známe Amriho bydlisko.

Nie je známe, či duisburská prokuratúra už v apríli vedela, že Amri je vedený ako tzv. “Gefährder”, teda osoba nebezpečná pre okolie a schopná vykonať teroristický čin.

“Byť ‘Gefährder’ nie je zločin, ale pojem z oblsti prevencie. Ako prokuratúra však sledujeme trestné činy, ktoré boli oznámené alebo sme ich identifikovali,” citovala agentúra DPA hovorcu prokuratúry Detlefa Nowotscha

Prokuratúra v Berlíne má záznam o Amrim v roku 2015, keď mal v priestoroch Krajinského úradu zdravotníctva a sociálnych vecí (Lageso) fyzicky napadnúť strážnika. V tomto prípade vystupoval pod menom “Ahmad Zaghoul”. Vyšetrovanie však bolo zastavené, pretože osobu s takýmto menom sa nepodarilo nájsť.

Amri je podozrivý, že 19. decembra zaútočil kamiónom na návštevníkov vianočného trhu v Berlíne, pričom zahynulo 12 ľudí a 55 utrpelo zranenia.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.