Nemeckí vedci našli nečakané využitie spermií v medicíne

Nemeckí vedci našli nečakané využitie spermií v medicíne

Berlín 17. decembra 2017 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik/Varvara Gert’e)

Nemeckí vedci navrhli využitie spermatozoidov na liečenie rakoviny. Výskum je uverejnený v ACS Nano, uvádza New Scientist
Ilustračné foto

Odborníci vo svojich experimentoch využili spermie ku spotovej aplikácii protinárodového preparátu doxorubicín do rakovinových tkanív maternice. Spermie predbežne spracované preparátom (doxorubicín aktívne preniká do hlavičiek mužských pohlavných buniek) vybavili magnetickými mikromotormi kontrolujúcimi smer pohybu, píše sa v časopise.
Potom, čo spermie dosiahli nádorové tkanivo, prilepili sa k stene rakovinovej bunky a z ich hlavičky začal prenikať do bunky doxorubicín. Takýmto spôsobom sa za tri dni podarilo zničiť 87 percent rakovinových buniek.
Doxorubicín sa používa pri chemoterapii na liečbu rakoviny krčka maternice. Používanie spermií ku spotovej aplikácii preparátu umožňuje vyhnúť sa vedľajším účinkom terapie spojených s tým, že doxorubicín pôsobí aj na zdravé bunky.
Vedci sa domnievajú, že takéto spermoboty môžu byť použité aj na liečbu endometriózy (rozrastanie buniek sliznice maternice) alebo na aplikáciu preparátu metotrexátu do plodového vajíčka v prípade mimomaternicového tehotenstva.

Hlavné Správy

Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)