Berlín 27. augusta (SITA, AP/HSP/Foto:TASR/AP-Michael Sohn)
 
Na základe doterajšej dohody v nemeckej koalícii vláda garantuje, že penzie v Nemecku zostanú na terajšej úrovni 48 percent priemernej mzdy do roku 2025.

Na snímke nemecká kancelárka Angela Merkelová (vpravo) a nemecký minister financií Olaf Scholz

Nemecká kancelárka Angela Merkelová nesúhlasí s návrhom koaličných sociálnych demokratov, aby sa garantovalo, že dôchodky v krajine zostanú stabilné do roku 2040. Minister financií Olaf Scholz, zastupujúci vo vláde sociálnych demokratov, vyzval na garanciu výšky penzií až do roku 2040, čo je v starnúcej spoločnosti potenciálne drahý sľub. “Prosím, nevytvárajte neistotu,” odkázala Merkelová koaličným sociálnym demokratom v rozhovore pre televíznu stanicu ARD.
Na základe doterajšej dohody, ktorú uzavreli Merkelovej konzervatívci a stredoľavicoví sociálni demokrati, keď sa tohto roku spoločne ujali vlády, vláda garantuje, že penzie v Nemecku zostanú na terajšej úrovni 48 percent priemernej mzdy do roku 2025. Nemeckí konzervatívci poznamenali, že koalícia už zriadila odbornú komisiu, aby preskúmala budúci vývoj dôchodkov.
 
Príspevok Nemeckí sociálni demokrati chcú, aby vláda garantovala výšku penzií do roku 2040 zobrazený najskôr Hlavné správy.