Berlín 25. septembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Pablo Martinez Monsivais)
 
Nemecko by sa nemalo pod tlakom Spojených štátov vzdať projektu Severný prúd 2, domnieva sa Dieter Kempf, predseda Spolkového zväzu nemeckého priemyslu (BDI)

Na snímke americký prezident Donald Trump

“Ešte môžeme dostávať plyn cez potrubie. Jeden máme. Pre bezpečnosť dodávok ekonomika vystupuje pre druhý kanál, “oznámil v rozhovore Kempf v rozhovore pre Süddeutsche Zeitung.
“Trump skôr vytvára väzbu medzi týmto kanálom a jeho skvapalneným plynom. Vidím ale veľký problém, keď tretí štát zasahuje do nášho zásobovania energiou, “uviedol Kempf.
“Skutočnosť, že je cena ťažby nízka, ešte o ničom nesvedčí. Plyn je potrebné ešte prepraviť cez Atlantik … Pre prepravu musí plyn byť vo skvapalnenej forme, a potom je potrebné ho premeniť do plynného skupenstva. Vtedy bude možné prerokovať tému ceny a spoľahlivosti dodávok,” dodal Kempf.
Okrem toho predseda BDI nadhodil tému možného zavedenia cla na automobily dovážané do USA. “Ak Trump chce predať viac vozidiel, mal by vyrábať konkurencieschopné auta. Bude USA za pomoci clá rozvíjať svoje podniky? Jasne že nie. Zakonzervujú ekonomiku v tej zlej podobe, v akej dnes čiastočne existuje,” uviedol Kempf.
 
Príspevok Nemeckí priemyselníci povstali proti Trumpovi zobrazený najskôr Hlavné správy.