Berlín/Istanbul 19. decembra 2016 (HSP/Foto:TASR/AP-Alessandra Tarantino)

Nemeckí politici zlostne reagujú nad správami o zrušení vianočných slávností v istej nemeckej zahraničnej strednej škole v Istanbule, ktorá však napriek tomu popiera obvinenia

Ilustračné foto vianočného stromčekaIlustračné foto vianočného stromčeka

“Nerozumieme prekvapivému rozhodnutiu vedenia Istanbul Lisesi. Je škoda, že dobré tradície predvianočných medzikultúrnych výmien v škole s dlhou nemecko-tureckou tradíciou boli pozastavené,” vyhlásilo nemecké ministerstvo zahraničia.

Istanbul Lisesi je turecko-nemecká dvojjazyčná štátna škola zriadená ešte v roku 1884, čiastočne podporovaná nemeckou vládou.

Správu o školskom zákaze ako prvá priniesla rešpektovaná nemecká tlačová agentúra DPA, čo prebrali ďalšie médiá v Nemecku aj v zahraničí. Jej školský spevácky zbor mal zrušiť svoje vystúpenie na nemeckom konzuláte v tradičnom vianočnom koncerte v Istanbule. “Tieto správy v nemeckých médiách o zákaze vianočných slávností nemeckými učiteľmi nezodpovedajú skutočnosti,” vyjadrila sa samotná škola.

Turecký poslanec za AKP Mustafa Yeneroglu tiež poprel tvrdenia s tým, že “také falošné správy neovplyvnia turecko-nemecké vzťahy”.

Nemeckí politici reagovali so zlosťou nad správami o zákaze. Ak by to tak bolo, potom je podľa nich namieste otázka, či nemeckí daňoví poplatníci majú aj naďalej financovať školu, ako píše mediálna skupina Redaktionsnetzwerk.

Generálny sekretár CSU Andreas Scheuer pre regionálnu mediálnu skupinu Funke odkazuje, že “Vianoce sú súčasťou Nemecka, a to platí aj pre nemecké školy v zahraničí”.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.