Raubling 9. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Charles Krupa)

Nemecká polícia odhalila skupinu 12 chvejúcich sa migrantov, ukrývajúcich sa v nákladnom vlaku v blízkosti hraníc s Rakúskom. Informovala o tom dnes agentúra Reuters. Záujem migrantov pokúšajúcich sa obísť zákon a dostať sa na územie Nemecka podľa citovaných zdrojov v posledných mesiacoch znova narastá.
Ilustračné foto

Z vlaku smerujúceho z talianskej Verony do Mníchova vyliezlo sedem dospelých a päť maloletých bez sprievodu. Policajti ich odhalili po tom, ako vlak skontrolovali pomocou termokamier pri Raublingu v spolkovej krajine Bavorsko.
Migranti povedali, že pochádzajú zo Somálska, Nigérie a Pobrežia Slonoviny. Väčšina z nich mala oblečené iba krátke nohavice a tričká, ukrývali sa pod kamiónmi, ktoré vlak prevážal.
Hovorca polície Rainer Scharf uviedol, že migranti boli premrznutí a niekoľko z nich zrejme trpelo podchladením.
Nemecko ako najväčšia ekonomika Európy sa podľa Reuters stala pre migrantov unikajúcich pred vojnami a chudobou v Sýrii a Afrike najväčším lákadlom. Podľa oficiálnych záznamov prišlo v roku 2015 do Nemecka spolu 890.000 žiadateľov o azyl, vlani ich bolo 280.000 a od začiatku tohto roka 90.000.
Dnes sa objavila skupina približne 20 osôb považovaných za migrantov z Afriky aj na pláži v južnej časti Španielska a rozptýlila sa medzi opaľujúcimi sa návštevníkmi. Agentúra AP o tom informovala s odkazom na amatérske videozábery.
Na zverejnenej nahrávke vidieť, ako prichádza k pobrežiu v španielskom Cádize čierny nafukovací čln. Po tom, ako sa dostane do plytkých vôd, z neho pasažieri vyskakujú a pribiehajú na pláž. Jeden z prizerajúcich sa pritom udivene pýta, čo “sa to deje”.
Autor týchto záberov, dovolenkár Carlos Sanz, uviedol, že skupina z člna sa rýchlo stratila a polícia na miesto udalosti dorazila až po určitom čase. Agentúre AP sa zatiaľ nepodarilo získať vyjadrenie miestnych predstaviteľov.
Vyloďovanie migrantov na španielskych plážach nie je bežné, aj keď už boli zaznamenané aj iné takéto prípady, obzvlášť v exklávach Ceuta a Melilla na africkom kontinente, ktoré hraničia s Marokom.