Frankfurt nad Mohanom 22. marca 2018 (HSP/Foto: TASR/AP- Julian Staehle/dpa via AP)
 
Okolo 100 colných a policajných razií prebehlo v siedmich nemeckých spolkových krajinách a v Českej republike, aby sa našli dôkazy proti organizovanému sprostredkovávaniu fingovaných manželstiev

Ilustračné foto

850 členom policajných a colných zložiek zapojených do razií v Nemecku a v Česku sa podarilo usvedčiť gang, ktorý mal tieto “manželstvá” sprostredkovávať po celom Nemecku, hlavne v oblasti Porýnia s ťažiskom v Hessensku, uvádzajú regionálne správy  Hessenschau.
Razie prebehli okrem iného aj vo východonemeckých spolkových krajinách Berlín, Brandenbursko, Sasko-Anhaltsko. Podľa hovorkyne frankfurtského prokurátora už bolo zadržaných niekoľko podozrivých. Žaloba bola namierená proti niekoľkým skupinám kosovských, bulharských a srbských štátnych príslušníkov.
Od konca roka 2015 údajne za istý peňažný obnos pomáhali mužom predovšetkým z Kosova uzavrieť fingované manželstvá so ženami s nízkym príjmom pochádzajúcimi z Českej republiky, Rumunska alebo Bulharska. Tým sa mohli stať občanmi Európskej únie a zostať v krajine. Má ísť až o niekoľko stoviek takýchto prípadov. Niektorí vraj zaplatili aj päťmiestne sumy.
Niektorí obvinení tiež údajne pracovali ako zmluvní dodávatelia nelegálnych pracovníkov a vyplácané mzdy boli  kryté falošnými faktúrami od “servisných spoločností”. Obchádzalo sa teda aj platenie daní z príjmu a obratu. Prokuratúra okrem toho predpokladá, že neboli vyplatené príspevky na sociálne zabezpečenie vo výške približne šesť miliónov eur.
 
Príspevok Nemeckí policajti a colníci zasahovali proti sprostredkovateľom fingovaných manželstiev zobrazený najskôr Hlavné správy.