Berlín 11. december 2017 (HSP/BB/Foto:TASR/AP Photo/Michael Probst,file)

Nemecká vládna správa odhaľuje, že piloti leteckých spoločností v 222 prípadoch zabránili deportácii neúspešných žiadateľov o azyl a nelegálnych prisťahovalcov
Ilustračné foto

Len na letisku v Berlíne bolo od januára do 30. septembra zastavených 23 deportácií pilotmi, ktorí nechceli letieť do krajín pôvodu migrantov. Piloti, ktorí pracujú pre letecké spoločnosti, ako napríklad Lufthansa, môžu odmietnuť let, ak majú pocit, že sú pod nátlakom.
Vo Frankfurte, jednom z hlavných uzlov pre deportácie a najrušnejšom letisku v Nemecku, bolo 143 prípadov, kedy piloti odmietali odletieť s prisťahovalcami a v Dusseldorfe bolo takýchto prípadov 40.
“Musíme zabrániť tomu, aby boli pasažieri v priebehu letu vystrašení. Musíme chrániť aj ostatných cestujúcich,” povedal pilot, ktorý si želal zostať anonymný. Podľa hovorcu skupiny Lufthansa Helmuta Tolksdorfa môžu piloti odmietnuť nepríjemných alebo podgurážených cestujúcich, ale mali by prijať deportovaných migrantov.
Doteraz v tomto roku bolo z Berlína deportovaných iba 799 zamietnutých žiadateľov o azyl a nelegálnych migrantov a 4 821 z Frankfurtu. Niektorí odhadli, že celkový počet neúspešných žiadateľov o azyl v Nemecku by mohol byť až 250 000, ale niektorí, podobne ako konzervatívny vodca Bavorskej kresťanskej únie Horst Seehofer, označili masové deportácie za “takmer nemožné”.
Nemecká kancelárka Angela Merkelová ešte v minulom roku sľúbila, že zvýši deportácie, no cieľ 100 000 deportácií sa nepodarilo naplniť ani zďaleka. Z Hamburgu, kde vláda vynaložila milióny eur na nové deportačné centrum, bolo podľa správ v predchádzajúcom roku deportovaných iba 84 migrantov.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.