Berlín 7. marca 2020 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Petr David Josek)

Nemecká ekologická spoločnosť požaduje zastavenie výstavby plynovodu Nord Stream 2, uvádza Wirtschaftswoche. Zástupcovia organizácie s odkazom na právne rozhodnutia Ústavu národného hospodárstva a práva na Technickej univerzite v Berlíne tvrdia, že povolenie na výstavbu plynovodu vyžaduje preskúmanie z hľadiska ekologickej bezpečnosti

Ilustračné foto

Obrátime sa na odbor baníckej inšpekcie Stralsune so žiadosťou o opätovnú kontrolu povolenia na výstavbu plynovodu Nord Stream 2, uviedol šéf spoločnosti pre ochranu životného prostredia Sascha Müller-Kraenner.

Dodal, že je nutné skontrolovať dopad zemného plynu na klímu a zistiť, za akých podmienok sa tento druh uhľovodíkov v Rusku dobýva.

Podľa právničky a ekologičky Cornelie Ziehm, ktorá pripravovala správu menom inštitútu v Berlíne, emisie metánu z výroby plynu v Rusku a Európe vyššie, než ako uvádzali realizátori projektu. Nespresnila ale, odkiaľ tieto informácie získala.

Autori článku však poznamenávajú, že existujú rôzne metódy merania únikov metánu a je veľmi ťažké z nich vypočítať poškodenia.

Zástupcovia prevádzkovateľa plynovodu Nord Stream 2 AG považujú argumenty ekológov za nedôvodnéProjekt Nord Stream 2 bol schválený po rozsiahlom audite jeho environmentálnej bezpečnosti, zdôraznil zástupca spoločnosti.

Spoločnosť Nord Stream 2 AG pripomenula, že projekt je vo vysokej fáze pripravenosti, stavba bola schválená orgánmi piatich krajín a uskutočňuje sa v prísnom súlade s vnútroštátnymi, európskymi a medzinárodnými právnymi normami.

Na základe týchto povolení spoločnosť Nord Stream 2 AG právo stavať a prevádzkovať plynovod, uviedol zástupca.

Dodal, že Nord Stream 2 a ruská infraštruktúra pre pripojenie nových skladovacích zariadení sú najmodernejšie a najekologickejšie zariadenia na výrobu a prepravu zemného plynu.

Sankcie USA proti plynovodu Nord Stream 2

Americký prezident Donald Trump 20. decembra 2019 podpísal obranný rozpočet na rok 2020, ktorý obsahuje najmä  obmedzovacie opatrenia voči plynovodom Nord Stream 2 a Turecký prúd.

Spoločnosti, ktoré sa zúčastňujú ich výstavby, boli požiadané, aby bezodkladne zastavili prácu. Švajčiarska firma Allseas to urobila hneď.

Podľa slov ruského prezidenta Vladimíra Putina byť pokládka a spustenie plynovodu ukončené do konca roka 2020 alebo do prvého štvrťroku budúceho roka. Zdôraznil, že Moskva dokáže dostavať plynovod samostatne, bez zahraničných partnerov, otázka spočíva len v termínoch.

Sme pod neustálym tlakom
Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ
Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj