Berlín/Madrid 19. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Vadim Ghirda)

Nemeckého spisovateľa tureckého pôvodu Dogana Akhanliho zadržali dnes na základe tureckého podnetu cez Interpol, avšak nie na základe medzinárodného zatykača v španielskej Granade.
Ilustračné foto

Nemecký rezort zahraničných vecí o prípade vie a usiluje sa u španielskych orgánov o konzulárnu pomoc pre zadržaného. Zatiaľ nie je jasné, čo je dôvodom zadržania autora, ktorý v roku 1991 ušiel z vlasti do Nemecka a medzičasom má výlučne nemecké občianstvo.
Keď však v roku 2010 chcel navštíviť na smrť chorého otca, zadržali ho na letisku v Istanbule. Do rozhodnutiu súdu o prepustení na slobodu zostal vo vyšetrovacej väzbe pre podozrenie z účasti na ozbrojenej lúpeži zmenárne v Istanbule z roku 1989. O rok neskôr ho turecká justícia spod tohto obvinenia oslobodila, tento verdikt bol však neskôr zrušený.
Dogan Akhanli sa vo svojich prácach venuje aj prenasledovaniu Arménov v krajine polmesiaca. Po vojenskom puči z roku 1984 ho ako člena komunistickej TDKP zadržali, obdobie rokov 1985-1986 strávil vo vojenskej väznici v Istanbule.
Bezpečnostné zdroje hodnotia spisovateľovo zadržanie v Španielsku podľa informácií magazínu Der Spiegel ako ďalší protinemecký krok Turecka. Reakcie nemeckých politikov sú jednoznačné.
Tak napríklad volebný líder sociálnych demokratov Martin Schulz vyhlásil, že je škandálom už, že turecký prezident necháva väzniť nevinných aktivistov za rešpektovanie ľudských práv a novinárov vo svojej krajine. “Ak sa však teraz o to pokúša i za hranicami Turecka, musíme sa tomu ako Európania dôrazne postaviť a povedať: Takto nie!,” dodal.
Spisovatelia z nemeckého PEN centra označili postup voči Akhanlimu za “jednoznačne politicky motivovaný”. Odborová centrála verdi vyzvala španielske úrady, aby autora v žiadnom prípade nevydali Turecku a neodkladne ho prepustili na slobodu.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.