Berlín/Madrid 20. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Virginia Mayo)

Šéf nemeckej diplomacie Sigmar Gabriel privítal dnes rozhodnutie španielskej justície prepustiť na kauciu na slobodu nemeckého spisovateľa tureckého pôvodu Dogana Akhanliho, zadržaného v sobotu na podnet Turecka počas dovolenky v Granade
“Mám plnú dôveru v španielsku justíciu a viem, že naši priatelia a partneri v španielskej vláde vedia, o čo tu ide,” vyhlásil podľa tlačovej agentúry DPA Gabriel. “Bolo by zlé, ak by Turecko aj na druhom konci Európy dokázalo dosiahnuť, aby ľudia zdvíhajúci hlasy proti prezidentovi Erdoganovi, skončili vo väzení,” dodal.
Na snímke nemecký minister zahraničných vecí Sigmar Gabriel

Ani prepustenie spisovateľa, ktorý nesmie opustiť španielske územie, však neznamená, že sa už rozhodlo o jeho ďalšom osude. Turecko môže do 40 dní požiadať o jeho vydanie, celá procedúra by trvala potom niekoľko týždňov. Ak by španielska justícia takýto postup uznala za prípustný, potom by o prípadnom vydaní Akhanliho rozhodovala španielska vláda.
Dôvodom zadržania autora, ktorý v roku 1991 ušiel z vlasti do Nemecka a medzičasom má výlučne nemecké občianstvo, malo byť podľa nepotvrdených informácií španielskej tlačovej agentúry Europa Press členstvo v ozbrojenom teroristickom zoskupení.
Akhanli má už osobné skúsenosti s tureckými orgánmi činnými v trestnom konaní, a to i relatívne čerstvé. Keď v roku 2010 chcel navštíviť na smrť chorého otca, zadržali ho na letisku v Istanbule. Do rozhodnutiu súdu o prepustení na slobodu zostal vo vyšetrovacej väzbe pre podozrenie z účasti na ozbrojenej lúpeži zmenárne v Istanbule z roku 1989. V roku 2011 ho turecká justícia spod tohto obvinenia oslobodila, tento verdikt bol však neskôr zrušený.
Dogan Akhanli sa vo svojich prácach venuje aj prenasledovaniu Arménov v krajine polmesiaca. Po vojenskom puči z roku 1984 ho ako člena komunistickej TDKP zadržali, obdobie rokov 1985-1986 strávil vo vojenskej väznici v Istanbule.
Nemecké bezpečnostné zdroje hodnotia spisovateľovo zadržanie v Španielsku ako ďalší krok Turecka namierený proti spolkovej republike.