Lipsko 26. apríla 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)

Viacerí špecialisti zo saského krajinského kriminálneho úradu poskytujú v súčasnosti ochranu prokurátorovi, ktorý čelil písomným hrozbám likvidácie v súvislosti s účasťou na procese okolo spútania istého 21-ročného Iračana v nemeckom meste Kamenz v okrese Bautzen (Budyšín).

Ilustračné foto

Informoval o tom dnes magazín Exakt Stredonemeckého rozhlasu a televízie (MDR). Predmetné súdne pojednávanie v pondelok nečakane pozastavili.
Krajinské saské ministerstvo vnútra potvrdilo, že prokurátora niekoľko dní pred vytýčeným termínom procesu cestou domov prenasledovali a urážali neznáme osoby, ktoré sa mu aj vyhrážali.

Operatívne centrum saskej polície, ktoré má na starosti okrem iného aj extrémizmus, sa už ujalo vyšetrovania kauzy.
V procese, ktorý krátko po otvorení pozastavili, sa štvorica obžalovaných zodpovedala z obmedzovania osobnej slobody v súvislosti so spútaním Iračana v Arnsdorfe v okrese Budyšín z mája 2016.

V zdôvodnení pozastavenie procesu sudca okrem iného uviedol, že na trestnom stíhaní nejestvoval verejný záujem. Toto rozhodnutie ostro kritizovali saská Rada pre utečencov, ako aj krajinská organizácia Zelených.

Spomínaného Iračana, ktorý bol podľa mediálnych informácií psychicky chorý, našli pred týždňom mŕtveho v zalesnenej oblasti v Dorfhaine. Súdna pitva preukázala, že zomrel v januári na následky podchladenia. Vyšetrovatelia vylúčili použitie násilia voči zosnulému, ktorý mal vypovedať v pozastavenom procese ako svedok.