Berlín 15. decembra 2016 (HSP/Foto: TASR/AP-VTN)

Nemecké tajné služby Spolková spravodajská služba (BND) a Spolkový úrad pre ochranu ústavy (BfV) varovali  nemeckú vládu, že krajiny Perzského zálivu znásobujú podporu islamistických radikálov. Je to Saudská Arábia, Kuvajt a Katar ktoré podoprujú saláfistov, nachádzajúcich sa v Nemecku.

Ilustračná snímka: Polícia zatýka islamských radikálov v NemeckuIlustračná snímka: Polícia zatýka islamských radikálov v Nemecku

Táto trojica štátov podľa správy tajných služieb posiela do Nemecka radikálnych kazateľov a aktívne podporuje zriaďovanie náboženských organizácií a mešít.

O správe tajných služieb informovali nemecké médiá a o prípade informuje aj český spravodajský portál Echo24.

V správe sa uvádza, že podpora islamu vo forme misionárstva je súčasťou zahraničnej politiky Saudskej Arábie a zároveň jej štátnym záujmom. Avšak neexistjú  „žiadne dôkazy o tom, že táto trojica krajín cielene podporuje saláfistické organizácie, ktoré sú pripravené prikročiť k násiliu,“ cituje zo správy server Echo24.

Tajné služby doporučujú, aby si európske krajiny vytvorili zoznam kazateľov a funkcionárov, ktorým nebude povolený vstup do Schengenského priestoru.

Server uvádza, že Nemecko už v minulosti žiadalo, aby Saudská Arábia prestala v Nemecku podporovať  radikálny  islam, avšak Saudi argumentujú nezávislosťou náboženských inštitúcií. Nemecké tajné služby sú však presvedčené, že tieto náboženské organizácie majú napojenie na štátnu úroveň Saudskej Arábie.

O správe tajných služieb informoval denník Süddeutche Zeitung a televízne stanice NDR a WDR.

Katarína Hanzlíková