Nemecké Strany únie CDU/CSU nominovali za predsedu parlamentu Schäubleho

Berlín 17. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Virginia Mayo)

Nemecké strany Únie CDU/CSU nominovali dnes oficiálne za predsedu novozvoleného Spolkového snemu (Bundestagu) v Berlíne doterajšieho spolkového ministra financií Wolfganga Schäubleho (75) z Kresťanskodemokratickej únie (CDU).
Na snímke Wolfgang Schäuble

Stalo sa tak viac ako tri týždne po parlamentných voľbách v Nemecku, pri ktorých práve strany Únie získali najväčšiu podporu voličov. Rozhodnutie o nominácii padlo na zasadaní parlamentnej frakcie CDU/CSU jednohlasne.
Práve o Schäublem ako o pravdepodobnom nástupcovi Norberta Lammerta, ktorý doteraz riadil Bundestag a ktorý sa v septembrových voľbách už neuchádzal o priazeň voličov, sa špekulovalo už krátko pred voľbami. Tieto dohady sa krátko po voľbách ukázali ako opodstatnené a dnes nadobudli už aj podobu oficiálnej nominácie.
Doterajší šéf rezortu financií v Berlíne pôsobí v zákonodarnom zbore spolkovej republiky od roku 1992 a je služobne najstarším poslancom.
Schäuble tak nebude členom novovznikajúcej spolkovej vlády kancelárky Angely Merkelovej. V jej novom kabinete sa zrejme neobjaví ani niekdajší spolkový minister vnútra Hans-Peter Friedrich z Kresťansko-sociálnej únie (CSU), ktorého frakcia strán Únie navrhla za jedného z podpredsedov Spolkového snemu.

Hlavné Správy

Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.