Berlín 23. júna 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)
 
Nemecké obce v snahe zlepšiť kvalitu ovzdušia požadujú zásadnú “investičnú ofenzívu” v prospech ekologickejšej dopravy. Podľa prezidenta združenia obcí Markusa Leweho musia vláda a spolkové krajiny pre najbližších 10 rokov uvoľniť dodatočných 20 miliárd eur.
 

Ilustračné foto

Vzhľadom na rastúci počet ľudí dochádzajúcich do práce je nevyhnutná dobre dostupná a rýchlejšia hromadná doprava, kvalitné chodníky a bezpečné cestičky pre cyklistov. Automobilovú dopravu by mohol zabezpečovať car sharing, ako aj tichšie a čistejšie zásobovacie vozidlá a prepravné bicykle.
Združenie opätovne vyzvalo spolkovú vládu, aby zaviazala automobilky k výraznejšiemu znižovaniu emisií škodlivých plynov a úpravám starších dieselových motorov. “Úpravy by boli jasným signálom aj pre súdy, že problém sa konečne začína riešiť pri koreňoch,” myslí si predstaviteľ združenia Helmut Dedy. “Doterajšie rozhodnutia by mali byť budíčkom pre všetkých, ktorí si myslia, že zákazy vjazdov možno vylúčiť politickými vyhláseniami.”
Spolková vláda sa už mesiace zaoberá spormi o technických úpravách motorov. Ministerka životného prostredia Svenja Schulzeová ich požaduje, kancelárka Angela Merkelová a minister dopravy Andreas Scheuer sú proti. Automobilový priemysel ich striktne odmieta.
 
Príspevok Nemecké obce žiadajú dodatočných 20 mld. eur na čistejšie ovzdušie zobrazený najskôr Hlavné správy.