Berlín 22. júna 2017 (HSP/sputnik/Foto:TASR/AP-Virginia Mayo)

Nemecký minister financií Wolfgang Schäuble vyhlásil, že ak by Spojené štáty nechali Rusko a Čínu slobodne dominovať vo svojich sférach vplyvu, tak by to znamenalo koniec pre liberálne svetový poriadok
Minister pochybuje, že vo Washingtone naozaj veria, že stabilita svetového poriadku bude zabezpečená, ak dovolia, aby  Čína a Rusko mohli zaujať miesto Spojených štátov.
Nemecký minister financií Wolfgang Schäuble

“Bol by to koniec nášho liberálneho svetového poriadku. Tento poriadok je stále ten najlepší zo všetkých možných vzhľadom k etickým, politickým a ekonomickým príčinám. A my chceme, aby tento poriadok naďalej trval. Každopádne nechceme vidieť jeho oslabenie,” uvádza agentúra Reuters slová Schäubleho.
Minister ďalej uviedol, že Európa má na seba vziať oveľa väčšiu zodpovednosť, aby ubránila liberálne a demokratický svetový poriadok, pretože Spojené štáty v tomto smere prejavujú menšiu pripravenosť.
“Musíme zlepšiť našu spoluprácu a musíme sa spoliehať na našu vzájomnú dôveru,” uviedol minister. Ďalej dodal, že je potrebné sa držať svojich hodnôt.
Schäuble sa domnieva, že globálne problémy, ako sú napríklad klimatické zmeny, medzinárodný terorizmus a migrácia, môžu byť vyriešené iba za predpokladu úzkej medzinárodnej spolupráce. “Ak USA začínajú pochybovať o svojej úlohe ochrancu svetového poriadku, a my sme už tieto náznaky posledných niekoľko rokov mohli sledovať, tak by som sa na to pozeral ako na výzvu k akcii, ktorá je namierená na Európu vrátane Nemecka,” povedal minister.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.