Berlín 29. septembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP/ITN)
 
Nemecký časopis Focus s odvolaním sa na zdroje v zjednotenom veliteľstve NATO pre kontrarozviedku (ACCI) tvrdí, že Sergej Skripaľ pracoval až do roku 2017 pre spravodajské služby štyroch krajín aliancie

Na snímke bývalý ruský špión Sergej Skripaľ

“Bývalý sovietsky dvojitý agent Sergej Skripaľ, ktorý v dôsledku marcovej otravy takmer zomrel, pracoval podľa časopisu Focus až do roku 2017 pre štyri spravodajské služby NATO. Odhalil pritom niekoľko aktívnych špiónov ruskej vojenskej rozviedky GRU,” píše Focus s odvolaním sa na vysoko postaveného pracovníka ACCI v Bruseli.
Uvádza sa, že v roku 2012 sa Skripaľ údajne za sprievodu pracovníkov britskej rozviedky MI6 vydal do Prahy a tamojšie orgány štátnej bezpečnosti informoval o aktívnej ruskej spravodajskej sieti. Niektorých z moskovských agentov poznal Skripaľ osobne ešte z čias svojej aktívnej služby.
Ďalej podľa časopisu mal Skripaľ v lete roku 2016 údajne oznámiť estónskym špeciálnym službám tak presné údaje, že sa im podarilo chytiť troch “ruských špiónov”. Medzi nimi vtedy bol jeden dôstojník estónskej armády ruského pôvodu a jeho otec. Časopis tvrdí, že Skripaľ poskytol informácie tiež španielskemu národnému stredisku pre rozviedku (CNI). Podľa Focusu išlo o kriminálne kontakty ruskej mafie v oblasti Costa del Sol s vplyvnými politikmi a vládnymi úradníkmi v Moskve.
 
Príspevok Nemecké médiá: Skripaľ pracoval pre rozviedky štyroch krajín NATO, vrátane Česka zobrazený najskôr Hlavné správy.