Nemecké médiá o liberálovi Lindnerovi: “Hrobár Merkelovej”

Berlín 23. novembra 2017 (HSP/Foto:TASR/AP/DPA-Kay Nietfeld)

Predseda liberálnej strany FDP Christian Lindner v nedeľu ako prvý oznámil, že za súčasnej situácie nie je možné zostaviť novú nemeckú vládu. Slovami “je lepšie nevládnuť, než vládnuť zle,” rozhneval lídrov ostatných strán, no skritizovali ho aj mnohé mienkotvorné médiá, uvádzajú Novniky.cz.
Predseda Slobodnej demokratickej strany (FDP) Christian Lindner prichádza na koaličné rokovania o zostavení vlády s Kresťanskodemokratickou úniou (CDU), Kresťanskosociálnou úniou (CSU) a Stranou zelených sedem týždňov po parlamentných voľbách v Nemecku, v Berlíne 14. novembra 2017.

Cieľavedomý a svojský politik je v Nemecku prirovnávaný k francúzskemu prezidentovi Macronovi. Liberálnu FDP nedávno veľkolepo priviedol späť do Spolkového snemu. Pritom ju v roku 2013 preberal ako stroskotanú, nevýraznú, nedôveryhodnú. Podrobil ju omladzovacej kúre tak, aby znovu dokázala oslovovať liberálno-pravicového voliča. V kruhu svojich dôverníkov sa nechal počuť: “Stará FDP má s novou spoločné iba dva priesečníky: dátum narodenia a niektoré nenahraditeľné hodnoty.”
V septembrových voľbách stavil na kampaň, akú Nemci ešte nezažili. Matthias Storath a Andreas Mengele z reklamnej agentúry Heimat, jednej z najúspešnejších v krajine, počas nej bravúrne vzkriesili liberálov aj Lindnera. Vyzliekli ho do tielka. Na plagátoch a vo spotoch pripomínal modela, ktorý propaguje pánsku kozmetiku alebo internetovú zoznamku. Tradičný obsah v novom balení zabral – FDP získala 10,4 percenta hlasov a po štyroch rokoch sa opäť vrátila do celonemeckého parlamentu.
Lindner sa ani pred začatím sondážnych rozhovorov netajil tým, že úspech “Jamajky” vidí tak 50:50. Vytrvalo vysielal signály, že drasticky a zbrklo ustupovať rozhodne nemieni. “Všetko, čo sme povedali, platí,” opakoval.
Hlavnou témou rokovaní sa stali migranti. V priebehu utečeneckej krízy v roku 2015 Nemecko obmedzilo právo utečencov priviesť si do krajiny rodinu. Toto obmedzenie však budúci rok vyprší, a tak strany diskutovali o tom, ako ďalej. Kým CDU Merkelovej, bavorská CSU aj liberáli sa netajili odhodlaním obmedzenia predĺžiť, Zelení si myslia, že rodiny utečencov by mali mať právo do krajiny prísť. Snáď ešte dôraznejšie ako Bavori dávali Lindner a jeho ľudia najavo, že na ďalší prísun tisícov utečencov nekývnu.
To, že nebude tancovať, ako Zelení pískajú, šéf liberálov naznačil v nedeľu pri príchode na posledné koaličné rozhovory. “Prešiel okolo novinárov bez jediného slova, odhodlane, ako niekto, kto už len prichádza oznámiť, že ho to už nebaví,” všimol si denník Berliner Zeitung. “Vieme, v akej ťažkej situácii naša krajina aj FDP sú. Aj preto sa takéto rozhodnutia neprijímajú ľahkovážne – a už vôbec nie spontánne,” obhajoval sa Lindner v pondelok popoludní.
Podľa denníka Frankfurter Rundschu Lindner si vetu o zlom vládnutí pripravil už týždne dopredu. Aj to o Lindnerovi mnohé vypovedá – nič nenecháva na náhodu.

ZDROJ >>

Komentujte :)