Berlín 25. septembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Alexandr Demyanchuk)
 
Ukrajinská pokladňa stráca miliardy eur kvôli rozsiahlym daňovým podvodom, ktoré sa v krajine rozmáhajú. Informoval o tom denník Der Spiegel s odvolaním sa na prieskum, ktorý bol realizovaný na žiadosť frakcie ľavice a škandinávskych zelených v Europarlamente

Ilustračné foto

Denník uvádza, že niektoré ukrajinské podniky a koncerny uplatňujú podvodnú schému, aby sa vyhli plateniu daní a jednoducho tak svoju krajinu okrádajú.
Európska únia má pritom o všetkých týchto podvodoch vedieť, ale nepodniká žiadne protiopratrenia. Skôr naopak – aj naďalej poskytuje kyjevským úradom finančnú podporu. Od roku 2014 poskytla EÚ Ukrajine finančnú pomoc v hodnote jedenásť miliárd eur, z ktorých sa tri miliardy do ukrajinskej pokladnice vôbec nedostali.
O štyri roky neskôr v Bruseli sa rozhodli, že zistia, na čo boli vynaložené prostriedky európskych daňových poplatníkov. Aj naďalej si však väčšina európskych úradníkov zakrýva oči pred tým, čo sa deje na Ukrajine, a to kvôli situácii s Ruskom. Preto sa snaží nekritizovať kyjevskej úrady.
“Skupinám oligarchov na Ukrajine sú vypisované bianco šeky a poskytované rôzne úľavy,” prezradil denníku poslanec Európskeho parlamentu z ľavicovej frakcie Helmut Scholz.
 
Príspevok Nemecké médiá informovali o rozsiahlych daňových podvodoch na Ukrajine zobrazený najskôr Hlavné správy.