Jagel 20. februára 2018 (HSP/Foto: TASR/AP- Kai-Uwe Knoth, file)

Všetky nemecké vojenské lietadlá Tornado na leteckej základni Jagel v Šlezvicku-Holštajnsku majú po dobu jedného týždňa zakázané letieť
Nemecké prieskumné lietadlo Tornado

Ako dôvod sa uvádza, že je príliš veľa bionafty v petroleji, čo bolo zaznamenané počas rutinnej kontroly minulý pondelok, informovali nemecké médiá podľa novín Schleswiger Nachrichten.
“Hodnoty tolerancie sú minimálne prekročené,” povedal plukovník Kristof Conrath z Taktickej leteckej eskadry 51 Immelmann. Ako ďalej dodáva, nejde o to, že by došlo k nehode lietadla, ale napriek tomu je samozrejme správne, že sa v prípade prekročenia hranice paliva nebude stroj používať. Z bezpečnostných dôvodov musia byť všetky nádrže v lietadlách prepláchnuté.
Príčina zlého zmiešania paliva je stále nejasná. Z lietadiel aj z čerpacích nádrží sa vezmú vzorky na skúmanie do laboratória, kde sa o tom dozvedia viac.
Takáto odstávka je zvlášť nepríjemná pre letecké sily, pretože výcvik nových pilotov pre lietadlá typu Tornado už beztak mešká tri mesiace. Conratha znepokojuje, že “sa to stalo práve teraz, keď je dobré počasie pre trénovanie”.
Nemecké letectvo od roku 1981 nakúpilo už približne 350 lietadiel Tornado za cenu 20 miliárd eur, čo je približne 60 miliónov eur za jeden stroj.
Navyše na základe dokumentu armádneho velenia podľa “Rheinische Post”, Bundeswehr nemá pre nasadenie do rýchlych reakčných síl NATO v roku 2019 k dispozícii nielen tanky, ale aj ochranné vesty, zimné oblečenie a stany.
Nemeckí poslanci reagovali pobúrene. Expert na obranu v strane SPD Fritz Felgentreu povedal, že “takéto nedostatky, najmä v dôležitých projektoch NATO, nemôžeme a nebudeme akceptovať”.