Berlín 6. marca 2018 (HSP/sputnik/Foto: TASR/AP-Sergei Chuzavkov, file)

Nemecká vláda je znepokojená konfliktom medzi Gazpromom a Naftogazom a vyzýva ich, aby rešpektovali výsledky arbitrážneho súdu v Štokholme, vyhlásil na brífingu hovorca nemeckej vlády Steffen Seibert
Ilustračné foto

“Nemeckú vládu znepokojujú informácie o tom, že Gazprom chce vypovedať dohodu s ukrajinským dodávateľom Naftogaz, o to viac ju znepokojuje zastavenie energetických dodávok z Ruska na Ukrajinu. Vieme, že tu je verdikt arbitrážneho súdu, dokonca dve rozhodnutia, jedno z decembra a druhé z 28. februára tohto roku o tranzitnej dohode (…) medzi oboma týmito spoločnosťami. Sme si istí, že by obe spoločnosti mali rešpektovať tieto rozhodnutia,” povedal Seibert.
“V záujme EÚ je, aby Rusko a Ukrajina boli spoľahlivými partnermi v otázke dodávok plynu,” dodal Seibert a poukázal na to, že “Berlín udržiava kontakty so všetkými partnermi a podporuje kroky, ktoré môžu pomôcť vyriešiť konflikt”.
Arbitrážny súd v Štokholme 28. februára rozhodol v spore medzi Gazpromom a Naftogazom o dohode o tranzite plynu. Súd nariadil Gazpromu vyplatiť Naftogazu 4,637 miliardy dolárov ako náhradu za to, že cez ukrajinské plynovody neprepravil dohodnuté množstvo plynu. Avšak vzhľadom na predchádzajúce rozhodnutie o dohode o dodávkach plynu ruská spoločnosť musí zaplatiť menšiu sumu – 2,56 miliardy dolárov. Gazprom vyhlásil, že s týmto rozhodnutím nesúhlasí a chce vypovedať dohodu s Naftogazom o dodávkach a tranzite.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.