Moskva 27. novembra 2018 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Michael Sohn)
 
Nemecký minister zahraničia Heiko Maas navrhol spoluprácu Nemecka, Francúzska, Ruska a Ukrajiny s cieľom vyriešiť aktuálne napätie medzi Moskvou a Kyjevom po víkendom konflikte v Kerčskom prielive. Nemecko a Francúzsko už v roku 2015 vyrokovali dohodu na ukončenie násilia na východe Ukrajiny, ktorá sa však z veľkej miery nedodržiava

Na snímke Heiko Maas

Zástupcovia oboch európskych mocností sa s ruskými a ukrajinskými predstaviteľmi stretli za uplynulé roky viackrát v rámci takzvanej normandskej štvorky.
Maas v utorok v Berlíne vyzval Rusko a Ukrajinu, aby prejavili “čo najväčšiu možnú zdržanlivosť a spolupracovali na riešení v rámci normandského formátu”. “Musíme spraviť všetko pre deeskaláciu, aby sme zabránili tomu, aby sa z tejto krízy stala ešte vážnejšia kríza pre bezpečnosť v Európe,” zdôraznil minister.
Hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov v utorok varoval, že vyhlásenie stanného práva na Ukrajine by mohlo vyústiť do eskalácie násilia na separatistickom východe Ukrajiny. Stanné právo vstúpi do platnosti v niektorých častiach Ukrajiny v stredu.
 
Príspevok Nemecká vláda navrhla štvorstranné rokovania s Ukrajinou a Ruskom zobrazený najskôr Hlavné správy.