Berlín 21. februára 2019 (HSP/Foto: TASR/AP- Michael Probst,file)
 
Nemecká vládna letka ešte aj po 30 rokoch od zjednotenia Nemecka má svoje sídlo stále v Bonne a v prípade potreby musia vládne stroje odtiaľto lietať do Berlína, aby až potom viezli vládnych predstaviteľov. Tak sa len v minulom roku nazbieralo 800 prázdnych letov

Ilustračné foto

 
Vo vysielaní televízie ARD sa zdôraznilo, že takéto prázdne lety za posledné tri roky spôsobili bezvýznamné emisie CO2 v objeme okolo 4-tisíc ton ročne.
Podľa experta Tobiasa Lindnera od strany Zelených by muselo až 340-tisíc stromov nahradiť toto množstvo CO2. Okrem toho ubytovanie posádky v Berlíne stojí asi 26-tisíc eur mesačne.
Údajne už aj existujú plány spolkovej vlády na presunutie svojej vládnej letky a vybudovať novú základňu na novom berlínskom letisku Capital. Z dôvodu omeškania výstavby však tento projekt pokračuje veľmi pomalým tempom.
Podľa Die Welt, Lindner navrhol skontrolovať, či nemožno dočasne použiť niektoré letové haly momentálne insolventných berlínskych spoločností Airlines Germania alebo Air Berlin, aby sa tak aspoň niektoré stroje a posádky už konečne presťahovali do Berlína.
Lindner navyše poukazuje aj na nehodovosť relatívne nových menších lietadiel, napríklad stroj Global 5000 alebo aj kancelárkin Airbus A340.
 
Príspevok Nemecká vláda má svoju letku ešte vždy v Bonne, a tak do Berlína letí “na prázdno” zobrazený najskôr Hlavné správy.