Berlín 27. septembra 2018 (HSP/Foto:TASR/AP-Markus Schreiber)
 
Alternatíva pre Nemecko sa pomaly stáva z menšej rebelujúcej strany regulérnou politickou silou v najsilnejšej krajine EÚ. Strana nedávno oznámila, že plánuje založiť vlastné židovské združenia, čím sa chce zbaviť puncu antisemitizmu. Uviedol to portál iDnes.cz.

Ilustračné foto: Poslanci pravicovopopulistickej Alternatívy pre Nemecko (AfD) v Bundestagu

Prieskumy verejnej mienky v septembri ukázali, že AfD si upevnila miesto tretej najpopulárnejšej strany, hneď za Kresťanskodemokratickou úniou kancelárky Angely Merkelovej a sociálnymi demokratmi. Vznik nového združenia dáva krajne pravicovým politikom nádej, že by mohol pomôcť zmyť z AfD punc antisemitizmu a prilákať ešte viac voličov.
Médiá označili tento plán AfD ako kontroverzný a táto informácia vyvolala nesúhlas aj viacerých židovských organizácií. Poukazujú na vlnu antisemitizmu, ktorá sa Nemeckom prehnala v minulých mesiacoch. Napriek tomu, že vrcholní predstavitelia AfD tieto incidenty verejne odsúdili, židia stranu obvinili, že antisemitom hrá do kariet, uvádza server RT.
“Je ťažké pochopiť, prečo by židia aktívne podporovali pravicovú stranu, ktorá odmieta bojovať s antisemitizmom a xenofóbnou nenávisťou,” uviedol Deidre Berger, riaditeľ Amerického židovského výboru v Berlíne. “Strana by mala najprv verejne odsúdiť svojich členov, ktorí sa dopustili antisemitských výrokov, alebo propagovali prehodnotenie holokaustu,” doplnil Berger.
Podľa ďalších predstaviteľov nemeckej židovskej komunity AfD používa vytvorenie združenia ako zámienku na ospravedlnenie svojho extrémneho postoja voči moslimským imigrantom.
Hoci AfD nevedie žiadnu štatistiku o náboženskom vyznaní svojich členov, jej snaha o získanie hlasov židovských voličov nie je v Európe medzi krajne pravicovými stranami ničím ojedinelým, podotýka iDnes.cz. Podobne sa príliv moslimských utečencov pokúsili využiť tiež strany vo Francúzsku, Holandsku či Maďarsku.
Holandský pravicový politik Geert Wilders obvinil Západ, že dostatočne nepomáha Izraelu v boji proti Hamasu a predsedníčka francúzskeho Národného združenia Marine Le Penová varovala pred “islamským fundamentalizmom”, ktorý podľa nej “ohrozuje Židov vo Francúzsku”.
 
 
Príspevok Nemecká protimigračná strana AfD sa chce zbaviť nálepky antisemitizmu, založí židovské združenie zobrazený najskôr Hlavné správy.