Drážďany/Chemnitz 29. augusta 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Jens Meyer)
 
Prokuratúra v nemeckých Drážďanoch sa zaoberá zverejnením zatykača v prípade udalostí z mesta Chemnitz z uplynulých dní, ktorý sa objavil na internete. Konkrétne vyšetruje obvinenie z porušenia služobného tajomstva, oznámilo v stredu ministerstvo spravodlivosti spolkovej krajiny Sasko. K tomu, či je dokument pravý, sa nevyjadrilo, informuje agentúra DPA.

Na snímke demonštranti

Ministerstvo uviedlo, že je potrebné urýchlene objasniť túto záležitosť a vyvodiť trestnoprávne dôsledky.
Dokument sa týka 22-ročného Iračana podozrivého z toho, že v nedeľu spolu s 23-ročným Sýrčanom počas mestských slávností v Chemnitzi smrteľne dobodal 35-ročného Nemca. Obaja muži sú od pondelka vo vyšetrovacej väzbe. Po tomto čine pochodovali mestom pravicoví demonštranti, pričom niektorí z nich útočili na okoloidúcich cudzincov. V pondelok večer pri protestoch pravice i ľavice v meste utrpelo podľa polície zranenia 20 ľudí. V krátkom policajnom vyhlásení sa uvádza, že medzi zranenými migranti neboli (viac v článku).
Údajný zatykač sa od utorkového večera šíri na rôznych internetových platformách. Dokument pôsobí autenticky a obsahuje okrem iného plné meno podozrivého, píše DPA.
Podpredseda saskej vlády Martin Dulig hovoril v tejto súvislosti o neslýchanom prípade. “Keď počujem, že zatykač unikol pravdepodobne z polície k pravicovo extrémistickým kruhom, potom musíme riešiť obrovský problém,” vyhlásil.
Po výtržnostiach z posledných dní panoval v Chemnitzi v noci na stredu pokoj. Nedošlo tam k žiadnym vážnejším udalostiam, uviedol ráno policajný hovorca. Ďalšie demonštrácie v Chemnitzi sú už ohlásené na tento týždeň.
Podľa predošlých správ avizovalo pravicovopopulistické hnutie Pro Chemnitz zhromaždenie na štvrtok, keď predseda saskej krajinskej vlády Michael Kretzschmer pricestuje na dialóg s občanmi do tohto mesta.
V sobotu večer budú v meste demonštrovať krajne pravicová strana Alternatívna pre Nemecko (AfD) a protiislamské hnutie Pegida. Na tichom pochode chcú “spoločne smútiť za Danielom H. a všetkými obeťami núteného multikulturalizmu Nemecka”, píše sa vo výzve na facebookovej stránke AfD Sasko.
 
Príspevok Nemecká prokuratúra po protestoch v Chemnitzi vyšetruje údajný únik zatykača Iračana a Sýrčana zobrazený najskôr Hlavné správy.