Berlín 4. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/DPA/Monika Skolimowska)

Petryovú obviňujú z toho, že 12. novembra 2015 krivo vypovedala pred členmi výboru saského parlamentu pre kontrolu volieb
Prokuratúra v Drážďanoch vzniesla obžalobu voči bývalej spolupredsedníčke pravicovopopulistickej strany Alternatíva pre Nemecko (AfD) Frauke Petryovej, ktorá je podozrivá z krivej prísahy v súvislosti s výpoveďou na pôde krajinského parlamentu v Sasku.
Na snímke spolupredsedníčka nemeckej euroskeptickej opozičnej strany Alternatíva pre Nemecko (AfD) Frauke Petryová

Agentúra DPA o tom dnes informovala s tým, že saský Krajinský snem, ktorého je Petryová (42) členkou, ešte v auguste odporučil v jej prípade odobratie trestnoprávnej imunity.
Vzneseniu obžaloby predchádzalo viac ako rok trvajúce vyšetrovanie pod vedením prokuratúry. Petryovú obviňujú konkrétne z toho, že 12. novembra 2015 krivo vypovedala pred členmi výboru saského parlamentu pre kontrolu volieb, pričom však odprisahala pravdivosť výpovede. Výbor sa vtedy zaoberal spôsobom financovania kampane AfD pred krajinskými voľbami v roku 2014.
Obžalovaná politička trvá na tom, že sa ničoho nedopustila.
Petryová ohlásila svoj odchod z AfD necelých 24 hodín po skončení septembrových parlamentných volieb v Nemecku, v ktorých získala táto strana prvýkrát zastúpenie v Spolkovom sneme, a to hneď ako tretí najsilnejší subjekt. Odchodom dovtedajšej spolupredsedníčky vyvrcholil dlhšie trvajúci vnútrostranícky rozkol. Petryová by mala pôsobiť Spolkovom sneme zatiaľ ako nezaradená poslankyňa, objavili sa však špekulácie, že plánuje vytvoriť nové politické zoskupenie.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.