Berlín 6. decembra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-František Iván)
 
Nemecká politička Josefine Paulová, ktorá zastupuje stranu Zelených v zákonodarnom zbore spolkovej krajiny Severné Porýnie-Vestfálsko, kritizovala predvianočný ľudový zvyk, keď 6. decembra navštevuje deti Mikuláš v sprievode Knechta Ruprechta

Ilustračné foto

Táto negatívna postava, ktorá je v Nemecku obdobou Čerta, podľa nej nezodpovedá súčasným požiadavkám na výchovu detí, keďže tie by nikdy nemali byť vystavované hrozbe násilia.
Paulová sa tak vyjadrila vo štvrtkovom rozhovore pre denník Rheinische Post, z ktorého citovala tlačová agentúra DPA.
Strašenie detí Knechtom Ruprechtom, často zobrazovaným ako krívajúci muž v hnedom plášti s mechom prehodeným cez plece, podľa nej “už nezodpovedá dnešnej dobe”. Deti majú totiž právo na “výchovu bez násilia”, čo sa týka i “psychického násilia”.
“Deťom by sa zásadne nemalo nikdy hroziť,” myslí si Paulová.
Zatiaľ čo dobrosrdečný Mikuláš obdarúva sladkosťami deti, ktoré boli poslušné, úlohou Knechta Ruprechta je podľa tradície hroziť tým neposlušným metlou a odnášať ich v mechu. Podľa Paulovej “by bolo možno lepšie, keby Knecht Ruprecht namiesto toho pomáhal pri nosení sladkostí”.
 
Príspevok Nemecká politička požaduje skoncovať s tradíciou Mikulášovho zlého spoločníka. V mene “ochrany pred násilím” chcú u detí vymazať povedomie o existencii Zlého a trestu za hriechy zobrazený najskôr Hlavné správy.