Northeim 23. februára 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/DPA-Marijan Murat)

Polícia v nemeckej spolkovej krajine Dolné Sasko zatkla islamistu, ktorý údajne plánoval bombový útok na policajtov alebo vojakov. Pri prehliadke bytu 26-ročného muža v meste Northeim našla acetónperoxid, ako aj iné chemikálie a elektronické súčiastky na výrobu diaľkovo ovládanej rozbušky.

Ilustračné foto

Podľa dnešných vyjadrení oblastnej prokuratúry a policajného riaditeľstva zadržaný pri výsluchu priznal, že mal v úmysle vlákať príslušníkov polície alebo armády do pasce a následne ich zabiť pomocou vlastnoručne vyrobenej nálože.

Zo zistení vyšetrovateľov vyplýva, že nemenovaný muž s nemeckým štátnym občianstvom patrí k vyznávačom fundamentalistickej formy islamu známej ako salafizmus. Zadržaný bol pre podozrenie z prípravy “závažného násilného činu ohrozujúceho štát”. Na základe zatykača vydaného sudcom sa od stredy nachádza vo väznici v meste Göttingen.

Oblastný policajný šéf Uwe Lührig v súvislosti s týmto prípadom vyhlásil, že boj proti terorizmu a islamizmu má najvyššiu prioritu, pričom policajti aj teraz preukázali svoju “profesionalitu a dôslednosť”.

Len pred dvoma týždňami boli v Göttingene zadržaní dvaja islamisti podozriví z prípravy teroristického útoku. Polícia vtedy našla pri domových prehliadkach aj strelné zbrane, muníciu a vlajky teroristickej organizácie Islamský štát. Príslušná prokuratúra napriek tomu nezačala trestné konanie vo veci terorizmu, keďže údajne zatiaľ neboli rozhodnutí pre konkrétny čin.

Mužov zadržaných v Göttingene, ktorí pochádzajú z Alžírska a Nigérie, nariadili krajinské orgány vyhostiť z Nemecka, obaja však využili právne prostriedky, aby toto rozhodnutie zvrátili. Až do rozhodnutia príslušného súdu v Lipsku zostávajú v tzv. vyhosťovacej väzbe.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.