Berlín 15. apríla 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Marcel Kusch/dpa via AP)

Terčom mali byť policajti alebo vojaci

Nemecká polícia zadržala tri osoby podozrivé z napomáhania islamistickému militantovi pri príprave bombového útoku, ktorého terčom mali byť policajti alebo vojaci. Na svojej webstránke o tom v piatok informoval nemecký týždenník Focus.

Ilustračné foto

S odvolaním sa na šéfa prokuratúry v severonemeckom meste Celle časopis napísal, že zatykače boli vydané na dvoch mužov a jednu ženu – podozrivých z prípravy závažného násilného činu voči štátu.

Focus ďalej uviedol, že trojica podozrivých vo veku 25-27 rokov pochádza z Afganistanu, Turecka a Nemecka. Zadržaní a následne vzatí do väzby boli vo štvrtok večer.

Podľa Focusu však nič nesvedčí o tom, že by sa tieto zadržania týkali utorňajšieho útoku na autobus futbalistov Borussie Dortmund či decembrového útoku na vianočný trh v Berlíne.

Zadržané osoby sú podozrivé z poskytnutia podpory Nemcovi, členovi extrémne konzervatívnej vetvy islamu, ktorého polícia zadržala ešte vo februári. Tento muž sa neskôr priznal k tomu, že plánoval vlákať policajtov či vojakov do pasce a následne ich zabiť pomocou podomácky vyrobenej bomby.

Nemecké úrady sú v stave zvýšenej pohotovosti už od decembra, kedy pri útoku kamiónom na vianočný trh v Berlíne prišlo o život 12 ľudí a desiatky ďalších utrpeli zranenia.

K ďalšiemu útoku na území Nemecka došlo v utorok večer. Tri explózie zasiahli autobus futbalového tímu Borussia Dortmund v čase, keď sa hráči viezli z dortmundského hotela na úvodné stretnutie štvrťfinále futbalovej Ligy majstrov 2016/2017 s AS Monaco.

Pri tomto útoku utrpel zranenia hráč Borussie, španielsky stopér Marc Bartra a tiež policajt, ktorý autobus sprevádzal na motorke.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.