Nemecká polícia vyšetruje vraždenie utečencov v Československu

Berlín 20. december 2017 (HSP/lidovky/Foto:TASR/Ústav pamäti národa)
 
V rokoch 1948 až 1989 zahynulo minimálne 282 ľudí pri pokuse o prekročenie československej hranice, medzi nimi sú aj občania vtedajšieho Východného Nemecka
Ilustračné foto

V Československu boli za vraždenie utečencov odsúdení štyria radoví pohraničiari, no v budúcnosti by mohli byť potrestané ďalšie osoby – prípady totiž začala vyšetrovať bavorská polícia, píše český spravodajský portál lidovky.cz. Ide o prvý prípad stíhania komunistických páchateľov z inej krajiny, dodáva portál.
Výkonná riaditeľka Platformy európskej pamäti a svedomia to okomentovala slovami „Konečne padajú neviditeľné hranice bývalého východného bloku a spravodlivosť sa stáva viac a viac univerzálna hodnotou.“ Platforma pred viac ako rokom podala trestné oznámenie na niekoľko desiatok predstaviteľov komunizmu, pretože československými súdmi boli za streľbu na hraniciach potrestané len 4 osoby – z toho 2 podmienečne.
Podľa najvyššieho nemeckého štátneho zástupcu zabíjanie neozbrojených civilistov predstavovalo medzinárodný zločin, pri ktorom došlo k zásadnému porušeniu ľudských práv na život a slobodu pohybu. “Doteraz sa žiadne oficiálne alebo akademické miesto v Českej ani Slovenskej republike neodvážilo skonštatovať, že ide o nepremlčateľné činy,” dodala Winkelmannová.
Celkovo pri snahe o prekročenie československej hranice prišlo o život viac ako 282 ľudí – niektorí z nich boli nemilosrdne zastrelení, iní skonali po zásahu elektrickým prúdom. Podľa neoficiálnych údajov by ale mohlo ísť až o 500 ľudí. Úrad dokumentácie a vyšetrovania zločinov komunizmu tvrdí, že na hraniciach zomrelo 584 vojakov – 11 z nich bolo zabitých utečencami a 185 spáchalo samovraždu.
Oznámenie sa týka napríklad 18-ročného Hartmuta Tautza, ktorého v roku 1987 pri pokuse o útek do Rakúska pri Bratislave roztrhali psy; 28-ročného Richarda Schlenza, ktorému sa v roku 1967 podarilo preplávať Dunaj, no na rakúskom brehu ho zastrelil český pohraničiar; či 59-ročného Johanna Dicka, ktorého pohraničiari v roku 1986 zastrelili na nemeckom území a presunuli na české.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)